Co zrobić z kontami w banku i umowami po śmierci bliskiego?

Żyjemy w świecie umów oraz zobowiązań. Wraz ze śmiercią jednej ze stron wiele się zmienia. Warto więc przypomnieć sobie o tym, jak ważne jest uporządkowanie tego typu spraw urzędowych po śmierci jednej ze stron.

Świat się zmienia. Wraz z nim do przodu idzie technologia oraz my sami. Coraz częściej mamy po kilka kont w banku, umowy na telefon, telewizję i Internet. Wszystkie te rzeczy związane są z naszym komfortem i rozrywką. Dzięki rozwojowi technologii możemy być w stałym kontakcie z bliskimi lub z łatwością załatwiać kwestia bankowe przez Internet. Co zrobić jednak z tymi wszystkimi umowami, kiedy nasz bliski odejdzie z tego świata?

Jak zlikwidować konto w banku po śmierci jego użytkownika?

Zamknięcie konta bankowego jest jedną z najważniejszych kwestii, jaką trzeba rozwiązać po pogrzebie. Każdy bank należy powiadomić jak najszybciej o zaistniałej sytuacji. W tej sytuacji należy mieć przy sobie akt zgonu. Dopiero na tej podstawie bank będzie mógł rozwiązać umowę, zlikwidować konto w banku oraz unieważnić kartę. Warto w tym miejscu zaznaczyć, że zgromadzone oszczędności przez Zmarłego mogą zostać wypłacone spadkobiercom, którzy potwierdzą to odpowiednim dokumentem.

Jak rozwiązać umowę na telefon, telewizję lub Internet, gdy umrze główny abonent?

Przed przystąpieniem do rozwiązania umowy u danego operatora, warto najpierw ją przeczytać i zapoznać się z regulaminem. Istnieje bardzo duża szansa, że operator zaznaczył, iż w przypadku śmierci, umowa zostanie automatycznie rozwiązana. W takiej sytuacji wystarczy skontaktować się z biurem i poinformować o zaistniałej sytuacji. W innym przypadku, kiedy w umowie nie ma odpowiedniej klauzuli, sytuacja może być bardziej skomplikowana.

W takiej sytuacji osoba odpowiedzialna za załatwienie wszelkich formalności po Zmarłym powinna rozwiązać umowę zgodnie z zasadami operatora. Należy złożyć oświadczenie o wypowiedzeniu umowy. Niektórzy operatorzy zastrzegają sobie okres wypowiedzenia, który może wynosić nawet do 30 dni. W innym przypadku, jeśli regulamin nie podaje konkretnego okresu, każda osoba ma prawo wypowiedzieć umowę w dowolnym czasie.

umowy po śmierci

Konta w social mediach

Konta w mediach społecznościowych są prawdopodobnie najmniej pilną kwestią do rozwiązania, które wiele osób pozostawia na sam koniec. Niektórzy krewni decydują się zostawić konto bliskiego, inni wolą usunąć z mediów profile społecznościowe Zmarłego. Niektóre media, jak chociażby Facebook, umożliwiają przekształcenie profilu użytkownika w swoistego rodzaju nekrolog. Umożliwia to odwiedzenie profilu przez znajomych, jednak żaden użytkownik nie ma możliwości zaproszenia do znajomych, gier, aplikacji lub napisania wiadomości. O tym, jak dokładnie postępować z mediami społecznościowymi po śmierci użytkownika, można przeczytać w artykule na portalu Funer.com.pl: Co się stanie z naszym Facebookiem, kiedy umrzemy?

Podjęcie tych wszystkich kroków, związanych z rozwiązaniem wielu umów, pozwoli ostatecznie zamknąć rozdział życia ukochanej osoby. Tym samym bliscy mogą mieć pewność, że na dane Zmarłego nie będą przychodzić rachunki oraz biuletyny informacyjne.