Czym jest epitafium?

Epitafium - to rodzaj swoistego ostatniego słowa, które osoba zmarła przekazuje swoim Bliskim. Jakie są rodzaje epitafiów? Jak wybrać to najwłaściwsze? Oto kilka sugestii.

Wiele osób nie ma pojęcia, czym są epitafia. Prawdą jest, że zdecydowana większość widziała je na własne oczy. To nic innego, jak napisy oraz sentencje upamiętniające osobę zmarłą. Są one umieszczane na płycie nagrobkowej. Pełnią również funkcję ozdobną. Trzeba wiedzieć, że w niektórych przypadkach omawiany element ma również sławić, czyli zwracać uwagę na zasługi oraz osiągnięcia. Nierzadko na pomnikach umieszcza się zdania nawiązujące bezpośrednio do śmierci i przemijania, jednak ostateczna decyzja jest kwestią bardzo indywidualną.

Epitafium – przykłady

Jak już wspomniano epitafium występuje w wielu różnych formach. Zwykle jednak ma ono charakter zdobniczy. Oczywiście, tego rodzaju maksymy można spotkać nie tylko na cmentarzach, ale również w kościołach. Dużym zainteresowaniem cieszy się epitafium Kallimacha, które znajduje się w kościele Świętej Twórcy w Krakowie. Dopuszczalne są nie tylko krótkie zdania, ale również cytaty, aforyzmy, wiersze, a także wiele innych.

Przykłady epitafium to m.in.:
– „Na zawsze w naszych sercach.”
– „Spieszmy się kochać ludzi. Tak szybko odchodzą.”
– „Śmierć boli nie tych, którzy odchodzą, lecz tych, co wśród żywych pozostają.”
– „Tak krótko żyłem, a tak żyć chciałem. Bóg tak chciał, odejść musiałem.”
– „Umarłeś po to, aby żyć.”
– „Zginął w wypadku samochodowym.”
– „Poległ w czasie II wojny światowej.”

Epitafium na pomnik

Teoretycznie umieszczenie dopisku na nagrobku nie jest obowiązkowe, jednak dzięki niemu można wyrazić tęsknotę, uznanie oraz szacunek osobie zmarłej. Sporą zaletą jest duża dowolność podczas wyboru sentencji. Nie można jednak zapomnieć, że ograniczają nas wymiary płyty. Wiadomym jest, że w przypadku małych pomników można pozwolić sobie zwykle jedynie na krótki napis. Trzeba pamiętać o konieczności umieszczenia takich danych, jak imię, nazwisko, data urodzenia oraz zgonu. Dość często w jednej mogile spoczywa kilka osób.

Warto wiedzieć, że wiele epitafium jest tworzone przez osoby zmarłe. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby za życia wybrać motto, które znajdzie coś na pomniku. W takiej sytuacji jest to zwykle komunikat do tych, którzy odwiedzają miejsce spoczynku. Nierzadko ma on wydźwięk pozytywny i radosny, dzięki czemu podnosi na duchu tych, którzy borykają się ze stratą.

epitafium czym jest

 

Rodzaje epitafium

Epitafia występują pod wieloma różnymi postaciami. To nie tylko napisy znajdujące się bezpośrednio pod danymi identyfikacyjnymi zmarłego. Interesującą formą są płaskorzeźby, które mogą występować np. pod postacią księgi. Oprócz tego spotyka się malowidła, czy tez sceny figuralne. Warto wiedzieć, że możliwe jest również umieszczenie zdjęcia.

Istotne jest to, aby epitafia cechowały się elegancją oraz trwałością. Nawet po latach powinny pozostać w nienaruszonym stanie. Właśnie dlatego należy upewnić się, że wybrany zakład kamieniarski posiada doświadczenie w tym zakresie. Nie zaszkodzi zapoznać się ze zdjęciami przykładowych realizacji – dotyczy to przede wszystkim tych, którzy stawiają na skomplikowany i złożony projekt zdobienia.

Epitafium lub nekrolog w internecie

Darmowe epitafia w internecie które mogą przybrać formę nekrologu można publikować na stronach serwisu Funer.com.pl Te internetowe miejsca pamięci umożliwiają publikację opisu w formie epitafium, dodanie zdjęć, informacji o pogrzebie i stypie, generowanie kodu QR z linkiem do epitafium, które można rozesłać rodzinie czy zamieścić na profilu społecznościowym lub nagrobku. Istnieje też pole na link, w którym możemy udostępnić m.in. film poświęcony zmarłej osobie na serwisie YouTube.