Książki i inne sposoby pomocne w radzeniu sobie z żałobą

Jak poradzić sobie z żałobą? Każdy ma inną wrażliwość, a więc i inny sposób na przejście tego procesu. Zapraszamy do zapoznania się z kilkoma propozycjami, jak łagodniej przetrwać ten czas.

Śmierć bliskiej osoby to ogromna strata, z którą ciężko jest sobie poradzić. Każdy człowiek przeżywa okres żałoby zupełnie inaczej, a więc nie istnieje jeden skuteczny sposób na to, aby poradzić sobie z żalem i przygnębieniem. Najważniejsze jest to, by nie dać się pochłonąć negatywnym emocjom. W innym przypadku przejmą one kontrolę nad naszym życiem, co może skutkować m.in. wystąpieniem depresji. Poniżej przedstawiono książki pomocne w radzeniu sobie z żałobą oraz inne metody, dzięki którym przetrwanie trudnych chwil stanie się łatwiejsze.

Książki dla osób w żałobie

Okres żałoby to czas, kiedy dużo rozmyślamy. Warto więc sprawdzić kilka popularnych tytułów, dzięki którym zrozumiemy, że śmierć jest nieodłącznym elementem życia. Im szybciej się z tym oswoimy, tym lepiej. Być może porady zawarte w poniższych publikacjach zachęcą do podjęcia kluczowych zmian. Każdy dzień jest dla nas szansą, którą musimy maksymalnie wykorzystać.

  1. Gęś, śmierć i tulipan, Wolf Erlbruch – jest to książka napisana prostym i zrozumiałym językiem. Omawiany tytuł powstał z myślą o dzieciach, jednak osoby dorosłe również powinny się z nim zapoznać. Temat odchodzenia jest przedstawiony w zaskakujący sposób. Śmierć jest z nami od dnia narodzin, jednak nie odczuwamy jej obecności. Jedno jest pewne – musimy przestać się jej bać, gdyż w innym przypadku nie będziemy mogli zacząć żyć z całych sił.
  2. Oskar i pani Róża, Eric-Emmanuel Schmitt – to kolejna publikacja, która dowodzi, że osobom dorosłym trudniej jest uporać się ze śmiercią. Historia chłopca cierpiącego na nieuleczalną chorobę dowodzi, że strach przez odejściem zależy wyłącznie od nas. Wolontariuszka Róża pomaga mu w realizacji niespełnionych marzeń. Nigdy nie jest na to za późno!
  3. Rok magicznego myślenia, Joan Didion – autorka tłumaczy czytelnikom, że życie może diametralnie się zmienić w najmniej spodziewanym momencie. Możemy planować swoją przyszłość, jednak nigdy nie przewidzimy tego, co spotka nas kolejnego dnia. Wystarczy jednak chwila, aby stracić wszystko. Prawdziwą sztuką jest znaleźć w sobie siły do dalszego działania oraz walki z przeciwnościami. Okres żałoby to czas na to, aby pracować nad sobą i dążyć do samoakceptacji nowej rzeczywistości. Ból nie jest wieczny, a z czasem w naszym życiu znowu może pojawić się radość.

książki pomocne w żałobie

Inne sposoby radzenia sobie z żałobą

 

Muzyka

Dla wielu osób wsparciem może okazać się muzyka. Poprawia ona samopoczucie, a także sprawia, że nasze myśli przestają krążyć wokół straty. Może to być muzyka, która zawsze poprawiała nam nastrój; z którą wiążą się dobre wspomnienia i doświadczenia.

Niektórzy też wybierają utwory melancholijne, które zostały stworzone przez twórców, którzy mają na koncie podobne doświadczenia. Jeśli potrzebujesz się wypłakać, to jest to opcja dla Ciebie. Z pewnością nie jest to dobre rozwiązanie dla tych, którzy po wyłączeniu emocjonalnych utworów nie potrafią przejść do porządku dziennego.

Długie spacery

Spacer to idealna okazja na to, aby chociaż na chwilę oderwać się od problemów dnia codziennego. Im bardziej spacer jest intensywny, tym mocniej skupiamy się na wykonywanej czynności. Możemy oczyścić głowę i zmobilizować się do dalszej walki o lepsze jutro. Warto zabrać ze sobą towarzysza lub psa, jednak samotne wędrówki także są mile widziane.

Pomoc specjalisty

Bywa tak, że śmierć bliskiej osoby jest traumatycznym przeżyciem, z którym nie poradzimy sobie samodzielnie. W takiej sytuacji wskazane jest rozpoczęcie psychoterapii. Korzystając z pomocy specjalisty możemy uniknąć wielu negatywnych konsekwencji.

To tylko kilka sposobów. Warto eksperymentować, aby znaleźć swój własny: niepowtarzalną drogę do powrotu do pełni życia.