Nie tylko kwiaty – jak upamiętnić bliską osobę?

Jak uczcić pamięć Zmarłego? Okazuje się, że można to uczynić na wiele sposobów. Poniżej znajduje się kilka sugestii, ale z pewnością możliwości jest o wiele więcej i każdy w głębi serca znajdzie tę jedyną i niepowtarzalną.

Kiedy myślimy o ceremonii pogrzebowej, niemal natychmiast kojarzymy ją z obrazem kwiatów, które przynoszą uczestnicy pogrzebu, aby złożyć je na grobie. Jest to gest tak powszechny, że nawet, gdy rodzina Zmarłego prosi o nieprzynoszenie kwiatów, niemal zawsze znajdzie się ktoś, kto jednak z kwiatami na pogrzeb przybędzie.

Jest w ludzkim sercu takie pragnienie, by w jakiś widzialny sposób „pokazać”, że Zmarły był dla nas kimś ważnym i drogim. Istnieje jednak wiele różnych sposobów na uhonorowanie Zmarłego, innych niż przyniesienie kwiatów na pogrzeb, a równie pięknych.

Kwiatowy hołd

Kwiaty od dawna pomagają wyrazić nasze emocje: bólu, ale także miłości, radości, czy prośby o przebaczenie. Kiedy nie możemy znaleźć słów, aby wyrazić swoje uczucia, kwiaty są naszymi najlepszymi sprzymierzeńcami. Ich mowa jest na tyle uniwersalna, że rozumie ją właściwie każdy.

Kiedy więc chcemy uczestniczyć w bólu rodziny, która straciła bliską osobę, kwiatowy hołd może być bardzo mile widziany, ale dobrze jest zapytać o życzenia zmarłego i jego rodziny w tym względzie. Czasami bowiem pojawia się informacja, że uczestnicy pogrzebu są proszeni o nieprzynoszenie kwiatów. Jeśli nie chcemy w tym trudnym czasie zakłócać spokoju rodziny, możemy dowiedzieć się więcej na temat jej woli kontaktując się z firmą pogrzebową, która zajmuje się organizacją ceremonii.

Jeśli nie ma innych przesłanek, to kwiaty mogą być jednym z najlepszych sposobów na uhonorowanie Osoby Zmarłej. Można wybrać ten rodzaj kwiatów, który będzie najbardziej odpowiedni. Najczęściej wybierane są róże, goździki, lilie, gladiole oraz chryzantemy.

ja uczcić pamięć zmarłego

Na zawsze w naszych sercach

Niektóre rodziny wyraźnie proszą o nieprzynoszenie kwiatów, a zamiast tego złożenie datku na konkretny cel: organizacji charytatywnej czy innego dzieła, które zazwyczaj było bliskie Zmarłemu lub w które się angażował.

Ciekawym pomysłem, choć do zrealizowania już po uroczystościach pogrzebowych, może być zakup małego drzewka lub rośliny kwitnącej i posadzenie w ogrodzie ku  pamięci Osoby Zmarłej.

Obecnie, w dobie fotografii cyfrowej, wielu z nas dysponuje najróżniejszymi zdjęciami z rozmaitych wydarzeń. Może się więc tak zdarzyć, że jesteśmy w posiadaniu także ładnego zdjęcia Osoby Zmarłej. Jeśli tak – nic nie stoi na przeszkodzie, aby wysłać je w formie tradycyjnej, oprawione w ramkę, i dołączyć list z kilkoma ciepłymi słowami.

W krajach anglosaskich często praktykowane jest wysłanie paczki z gotowym do spożycia daniem, które przeznaczone jest na wieczór w dniach następujących bezpośrednio po pogrzebie. Także do takiego pakunku dołączony jest list z pogodnym wspomnieniem Zmarłego.

Warto pamiętać, że rodzina Zmarłego ceni sobie każdy znak pamięci nie tylko o osobie, która odeszła, ale i o tych, którzy zostali i muszą się teraz mierzyć z żałobą. Z pewnością taki znak zostanie doceniony i zapamiętany, zapadając głęboko w serce i kojąc ból.