Uszanowanie ostatniej woli Zmarłego jest wyrazem szacunku i uhonorowania Jego życia. Wiele osób przed swoją śmiercią deklaruje to, w jaki sposób chce być pochowana. Inne osoby spisują testament, w którym zawierają swoją ostatnią wolę. Większość testamentów to zapiski informujące o podziale majątku między rodziną lub prośba o konkretny pochówek. Bywają jednak takie ostatnie wole, które potrafią zadziwić świat.
Ekologiczny pochówek
Ekologiczne pochówki stają się coraz popularniejsze na świecie. Dlatego coraz więcej osób decyduje się na pogrzeb kremacyjny lub rezygnację z kosztownych i zbędnych akcesoriów pogrzebowych. Niestety, zgodnie z prawem w Polsce ciało człowieka można pochować jedynie w trumnie lub po uprzedniej kremacji w urnie. Osoby pragnące pochówku ekologicznego nie mają zbytniej możliwości wyboru. Mogą zdecydować się na prostszą trumnę, brak kwiatów lub jednorazowych zniczy. W innych państwach w kwestii organizacji zielonych pogrzebów istnieje już większa swoboda.
Ekologiczna trumna
Pogrzeb tradycyjny często wiąże się z większą ilością akcesoriów funeralnych, które odciskają swoje piętno na środowisku. Galanteria żałobna, często wykonana ze sztucznego materiału oraz bogato zdobione trumny nie sprzyjają ekologii i szybkiej mineralizacji ciała. Bywają jednak takie ceremonie pogrzebowe, które mimo tradycyjnej formy, są organizowane z poszanowaniem środowiska.
Taki tradycyjny pogrzeb w bardziej ekologicznej odsłonie zażyczył sobie książę Filip. Książęca trumna została wykonana z wełny z domieszką materiałów ulegających szybkiej biodegradacji oraz tektury z recyklingu. Taka trumna stanowi bardzo ciekawą alternatywę dla trumien lakierowanych lub metalowych.
Zielony pogrzeb
Przykładem zielonego pogrzebu jest również ceremonia znanego aktora Luke’a Perry, którego ostatnią wolą był bardzo nietypowy pogrzeb. Córka aktora zdradziła, że pochówek odbył się bez trumny, a ciało zostało ubrane w specjalny garnitur wykonany z grzybów. Dzięki takiemu materiałowi, zwłoki szybciej ulegają mineralizacji, a do gleby nie przedostają się toksyny. W Polsce, jak i w Europie taki rodzaj pochówku jednak nie byłby legalny, gdyż zgodnie z prawem ciało musi zostać zawsze pochowane w trumnie lub urnie.
Pogrzeb na harley’u
W Ameryce istnieje dużo większa swoboda w kwestiach respektowania ostatniej woli Zmarłego. Tak, jak w przypadku pogrzebu Billego Standleya, który został pochowany na swoim ukochanym harley’u. Ostatnia wola mężczyzny została spełniona. Zmarłego pochowano na motorze, ubranego w skórzane ubranie i kask. Mężczyznę wraz z motorem umieszczono w bardzo dużej skrzyni z pleksi, która za pomocą dźwigu została złożona do grobu. Następnie ciało wraz z motorem zostało pochowane aż na trzech kwaterach, tuż obok grobu żony Billego Standleya.
Na wieczny spoczynek na boku
Pogrzeb Jerzego Dobrowolskiego na pierwszy rzut oka wydawał się pogrzebem tradycyjnym i klasycznym. Jednak żona znanego aktora chciała pochować męża w Jego ulubionej pozycji. Mężczyzna został pochowany w trumnie na boku. Jak mówi była żona aktora: „Pogrzeb miał taki, jakiego by sobie życzył – wspominała Jolanta Zykun. – Chciał, żeby było wesoło. Wydałam majątek, by ułożyli go w trumnie na boczku. Poduszeczka, kurteczka, sztruksy… On tak lubił”.
Nietypowy testament – przeniesienie majątku na koty
W muzeum w Petersburgu mieszka około 50 kotów. Zwierzęta te od wieków traktowane są jako strażnicy dzieł sztuki. Zdaje się jednak, że ich głównym zadaniem jest rozczulanie turystów. Jednym z takich turystów był pewien francuski filantrop, który w swoim testamencie przepisał konkretną sumę na koty. Po śmierci mężczyzny notariusz przekazał nietypową wiadomość dyrektorowi muzeum, który pieniądze przeznaczył na remont piwnicy, w której nocują koty.
Ostatnia wola Zmarłego jest bardzo ważna. Należy uszanować prośbę naszych bliskich i zrobić wszystko, aby pogrzeb mógł odbyć się zgodnie z życzeniem. Niestety, nie w każdym kraju mamy odpowiednie możliwość, a ścisła litera prawa uniemożliwia wielokrotnie realizację nietypowych ceremonii pogrzebowych. Mimo wszystko warto rozmawiać z bliskimi o swojej ostatniej woli, aby w przyszłości ograniczyć do minimum uczucie bezradności i niepewności, jakie przeżywać może rodzina nie znając pragnień Osoby Zmarłej względem ostatniego pożegnania i związanych z nimi ceremonii.