Ubiór damski na pogrzebie

Ubiór damski dostosowany do okoliczności świadczy o klasie i dobrych obyczajach. Zestaw ubrań damskich na pogrzeb powinien wyraźnie pokazywać szacunek dla osoby zmarłej i jej rodziny oraz żal i tęsknotę. Jak powinna się zatem ubrać na pogrzeb kobieta, która chce wyglądać stosownie?

Ubiór damski dostosowany do okoliczności świadczy o klasie i dobrych obyczajach. Stroje nie są bowiem jedynie elementem zdobiącym, ale również wyrażającym bez słów rozmaite emocje i uczucia. Zestaw ubrań damskich na pogrzeb powinien wyraźnie pokazywać szacunek dla osoby zmarłej i jej rodziny. Ubranie takie może także być elementem wyrażającym żal i tęsknotę. Jak powinna się zatem ubrać na pogrzeb kobieta, która chce wyglądać stosownie?

Kolorystyka stroju na uroczystość pogrzebową

Ubiór damski na pogrzeb powinien być utrzymany w ciemnej, stonowanej kolorystyce. Nie musi być to jedynie czerń, choć właśnie ją wybierają członkowie najbliższej rodziny zmarłego. Na pewno stosownie będzie nie wychodzić poza gamę granatów, brązów czy też ciemnych grafitów. Jedynie poszczególne, bardzo drobne elementy stylizacji mogą być odrobinę jaśniejsze – na przykład pasek. Choć żałobę nosi się w sercu, a nie zawsze manifestuje strojem, warto kierować się pewnymi uwarunkowaniami kulturowymi, panującymi w danym kraju. W Polsce to kolorystykę ciemną uznaje się za stosowną na pogrzeb.

ubiór damski na pogrzeb

Jak wybrać poszczególne elementy stroju na pogrzeb?

W zależności od osobistych upodobań można postawić zarówno na elegancką i skromną sukienkę, spodnie materiałowe lub spódnicę i bluzkę.

Sukienka powinna być bezwzględnie skromna. Niedopuszczalne są duże dekolty czy długość przed kolano. Najlepiej wybrać coś o prostej formie w bezpiecznej długości midi. Sukienka nie powinna być także zbyt obcisła. Panie, które zdecydują się na spodnie powinny pamiętać, że musi to być model typowo elegancki, biurowy o prostych lub lekko zwężających się nogawkach. Kostki muszą być zakryte. Na górę można zaś wybrać jedwabną lub bawełnianą koszulę, na przykład z modnym z tym sezonie wiązaniem pod szyję w formie kokardy. Stylizacja będzie skromna, a zarazem modna. Jeżeli wybór padnie na spódnicę i bluzkę, to należy pamiętać, że dół nie może być zbyt obcisły, a góra powinna posiadać rękaw. Eksponowanie odsłoniętego ciała nie przystoi na taką okoliczność.

Dodatki na pogrzeb

Jakie buty wybrać oraz czy decydować się na nakrycie głowy? Buty z całą pewnością powinny być eleganckie. Na pewno sprawdzą się czółenka na średnim obcasie. Wysokie szpilki są nie tylko niezbyt stosowne, ale także niepraktyczne. Buty muszą mieć bezwzględnie zakryte palce i pięty. Na uroczystość pogrzebową zawsze zakłada się także czarne rajstopy. Mogą one być bardzo cienkie w lecie lub kryjące w chłodniejszej porze roku.

Stosownym nakryciem głowy będzie zaś czarny kapelusz lub toczek z woalką, która podkreśla przeżywanie żałoby. Nakrycie głowy dopełnia stylizację oraz samo w sobie jest stylowe. W czasie uroczystości dopuszczalne jest noszenie ciemnych okularów, które służą nie tylko dopięciu wizerunku na ostatni guzik, ale także zakryciu oczu zwłaszcza w momencie silnego wzruszenia.

Dokonując zakupów ubrań z myślą o tak smutnej uroczystości należy mieć na uwadze, aby wszystkie elementy wyglądały skromnie i elegancko. Każda rzecz powinna być także starannie wyprasowana, zaś buty wypastowane lub wyczyszczone. W ten sposób okazujemy szacunek bliskim osoby zmarłej.