Ubiór męski na pogrzebie

Uroczystość pogrzebowa z założenia ma charakter formalny, a więc chociażby z tego względu należy zadbać o odpowiedni strój. Jak zatem powinien wyglądać ubiór męski na pogrzebie?

Uroczystość pogrzebowa z założenia ma charakter formalny, a więc chociażby z tego względu należy zadbać o odpowiedni strój. Oczywiście, swoją obecnością chcemy okazać szacunek do osoby zmarłej, a także wyrazy współczucia rodzinie, dlatego odpowiedni wygląd jest wręcz konieczny, a przynajmniej wskazany. Jak zatem powinien wyglądać ubiór męski na pogrzebie?

Ubiór męski na pogrzebie – na co zwrócić uwagę?

Przede wszystkim nie jest to odpowiedni czas na ekstrawaganckie, modowe eksperymenty. Zdecydowanie wskazane są stonowane kolory – czarne lub ciemne. Poza tym strój powinien być subtelny, a wszystkie jego elementy powinny być formalne. Ważne jest bowiem podkreślenie powagi uroczystości, a nie podkreślanie urody czy osobowości swoją stylizacją.

Jaki garnitur wybrać?

Męskim formalnym strojem jest garnitur i to w nim powinni przychodzić panowie na pogrzeb. Oczywiście, powinien być jednolity; nie zestawia się ze sobą różnych marynarek i spodni.  Taki strój byłby po prostu nieodpowiedni.

Najczęściej z ceremonią pogrzebową kojarzy nam się kolor czarny, choć nie jest on obowiązkowy. Można spokojnie postawić na grafit, ciemne odmiany szarości czy nawet bardzo ciemny granat. Należy pamiętać jednak, aby kolor był stonowany i dobrany stosownie do sytuacji. Unikajmy też błyszczących garniturów, nawet tych w kolorze czarnym.

ubiór męski na pogrzeb

Koszula – biała czy czarna?

Zawsze najlepszym rozwiązaniem, w przypadku mniej lub bardziej formalnych stylizacji, jest biała koszula.  Oczywiście musi być zapięta i pod krawatem.

Istnieje pewnie trend zakładania czarnych koszul do czarnego garnituru i czarnego krawata na pogrzeb. Należy jednak przyznać, że nie jest to trafiony pomysł. Takie „ciemne” zestawienie niekoniecznie wygląda dobrze, zaś biała koszula nie tylko wygląda schludnie, ale jest również wyznacznikiem elegancji, doda więc odpowiedniej powagi naszemu wizerunkowi.

Jakie buty wypada założyć na pogrzeb, a czego należy unikać?

Powinny być uzupełnieniem stroju formalnego. Najlepiej sprawdzają się czarne, skórzane modele wiązane, oczywiście dobrze wypastowane. Można też postawić na inny kolor, np. brąz czy granat, które bardzo dobrze komponują się z kolorem czarnym.

Na pogrzeb absolutnie nie wypada zakładać innego rodzaju obuwia, np. sandałów czy sneakersów, nawet gdy jest upał.

Pamiętaj – dodatki „robią” stylizację

Ubiór męski to nie tylko garnitur, koszula i buty, ale też dodatki, które odgrywają bardzo ważną rolę. Warto pamiętać, że stosowny jest krawat, zaś muszka czy fular już nie. Przy czym krawat musi być uszyty z matowego materiału, najlepiej w kolorze czarnym, choć dopuszcza się też inne ciemne kolory, takie jak ciemny szary czy ciemny granatowy. Niewskazane są krawaty kolorowe, w różnego rodzaju wzory i motywy. Ewentualnie może mieć jedynie drobną strukturę.  Jeśli zaś chodzi o poszetkę, to najlepszym rozwiązaniem jest wybór ciemnej, która nie będzie rzucać się w oczy tak, jak biała. Należy też zrezygnować z nakrycia głowy, które jest niewskazane. Zawsze zaś, przy komponowaniu męskiego ubioru na pogrzeb, należy pamiętać o powadze uroczystości.