Jak długo powinny leżeć kwiaty po pogrzebie?

Odejście bliskiej nam osoby to trudny moment. W tym czasie pojawia się wiele silnych emocji, które związane są z utratą kogoś, kto ma dla nas duże znaczenie, ale również z nieuchronną śmiercią. Emocje te mogą być wyrażane poprzez gesty, przedmioty, symbole czy słowa.

By wyrazić swój smutek, zmarłego żegna się godnym pogrzebem. Jednym z jego ważnych elementów są kwiaty, które stanowią symbol przemijania.

Tradycyjne wieńce i wiązanki pogrzebowe

Kwiaty towarzyszą nam przez całe życie. Wręczane są w najważniejszych momentach, by podkreślić ich uroczystość, ale również zaakcentować kruchość ludzkiego istnienia. Duże znaczenie posiada także florystyka pogrzebowa. Kwiaty są wtedy wyrazem pamięci, żałoby, ale również podziękowania oraz hołdu dla zmarłego.

Kompozycje kwiatowe na pogrzeby wyróżniają się zastosowaniem określonych gatunków kwiatów w stonowanych kolorach, które w naszej kulturze wiązane są z zadumą, smutkiem, odejściem w zaświaty. Tworzy się z nich zarówno niewielkie wiązanki, jak i okazałe wieńce uzupełnione ręcznie wypisanymi szarfami. Zwyczajowo na grobie składa się także pojedyncze kwiaty.

Najczęściej wybierane kwiaty na pogrzeby to:

  • chryzantemy
  • lilie
  • kalie
  • róże
  • hortensje
  • goździki

ile moga lezec kwiaty po pogrzebie

Kiedy uprzątnąć kwiaty z grobu?

Groby osób, które niedawno odeszły, bywają usłane kwiatami. W związku z tym często pojawia się pytanie – jak długo powinny leżeć kwiaty po pogrzebie?

Zgodnie ze starą tradycją, kwiaty powinny pozostać na grobie przez 6 tygodni po pochówku. To utarty zwyczaj, który kultywowany jest nadal w wielu społecznościach. W niektórych miejscach można jednak spotkać się z innym terminem, a mianowicie z miesiącem po pogrzebie, czyli z 4 tygodniami.

Jednak nawet miesięczne pozostawienie wiązanek, wieńców i pojedynczych kwiatów na grobie zmarłego może być niezbyt dobrym pomysłem. Żywe kwiaty już po paru dniach zaczynają wyglądać nieestetycznie – więdną, a wtedy, gdy po pochówku zdarzały się deszczowe dni, mogą zacząć gnić i wydzielać nieprzyjemny zapach.

Wobec tego uprzątnięcie grobu najczęściej następuje wcześniej, niż zaleca to tradycja. Zazwyczaj groby sprzątane są w całości po 1-2 tygodniach od pochówku. Zdarza się też, że bliscy co kilka dni odwiedzają cmentarz i wyrzucają kwiaty, które zaczynają wyglądać brzydko, by zostawiać te, które jeszcze nie zdążyły zwiędnąć. Dzięki temu mogiła będzie prezentować się schludnie, gdy będą odwiedzać ją żałobnicy.

 

Usługa sprzątania grobu po pogrzebie

Sprzątanie kwiatów złożonych na grobie może być pracochłonne. Nie zawsze rodzina ma czas lub możliwości, by samodzielnie je zebrać i wyrzucić. Wychodząc naprzeciw potrzebom klientów, coraz więcej firm pogrzebowych oferuje obecnie usługi polegające na sprzątaniu grobów po pogrzebie.

Pracownicy firmy uprzątną wtedy wiązanki i wieńce i usuną je zgodnie z regulaminem cmentarza. Mogą też ułożyć i zapalić znicze. Po zakończeniu prac wykonuje się zdjęcie grobu i przekazuje się je bliskim jako potwierdzenie realizacji zleconej usługi. Dzięki temu rodzina zmarłego może mieć pewność, że jego grób wygląda estetycznie także wtedy, gdy nie można zająć się nim samodzielnie.