Ksiądz Jan Twardowski w jednym ze swoich najsłynniejszych wierszy (Śpieszmy się) zawarł takie słowa „Nie bądź pewny że czas masz bo pewność niepewna”. O prawdziwości tej myśli przekonuje się prędzej czy później każdy, gdy nadchodzi chwila pożegnania z Bliską Osobą, a następnie jej pogrzeb. Najczęściej dokonuje się to bez błysku fleszy, z daleka od kamer, podczas bardziej lub mniej kameralnej ceremonii żałobnej. Są jednak i takie odejścia, które dotykają szersze grupy społeczne, bo dotyczą osób powszechnie znanych, cenionych, lubianych czy zasłużonych. W takich przypadkach osobiste wyrażenie kondolencji czy innych wyrazów współczucia Rodzinie Zmarłego może być niemożliwe. Wtedy z pomocą przychodzi księga kondolencyjna.
Księga kondolencyjna – co to jest?
Księga kondolencyjna jest to księga zaopatrzona w wiele kartek, często o większej gramaturze, najczęściej w eleganckiej oprawie. Jest ona wykładana w dniu uroczystości pogrzebowej (bądź kilka dni wcześniej) w miejscu ceremonii żałobnej bądź w innych odgórnie ustalonych przez organizatora pogrzebu miejscach (jak np. Urząd Miasta). Na jej pustych kartach wszystkie osoby, które mają takie pragnienie, mogą wpisywać swoje wspomnienie o Zmarłym czy kondolencje dla jego rodziny. Wpis taki powinien posiadać również podpis osoby, która go składa.
Po pogrzebie księga kondolencyjna jest przekazywana najczęściej Rodzinie Zmarłego bądź pozostawiana w instytucji związanej ze Zmarłym w szczególny sposób, jako pamiątka dużej wartości i potwierdzenie, że ich Bliski był ceniony przez wiele osób.
Księga kondolencyjna online
Szczególną odmianą księgi kondolencyjnej, dostępną dla naprawdę szerokiego grona osób, jest księga kondolencyjna online zwana też wirtualną księgą kondolencyjną. Umieszcza się ją w Internecie, pod określonym linkiem/adresem (często kojarzonym z Osobą Zmarłą bądź jej poświęconym). Adres internetowy, pod którym znajduje się wirtualna księga kondolencyjna, podany zostaje do publicznej wiadomości tak, aby umożliwić wszystkim chętnym wirtualny wpis. Także w tym przypadku wpis nie powinien być anonimowy.
Po zakończeniu czasu, na który księga kondolencyjna online zostaje udostępniona – wpisy w niej dokonane są drukowane i przekazywane w formie tradycyjnej księgi Rodzinie Zmarłego.
Księga kondolencyjna – wpisy
Wiele osób zastanawia się, co można wpisać w księdze kondolencyjnej. Czy wpis ma być bardziej oficjalny czy też można pozwolić sobie na więcej emocji? Tu nie ma gotowych rad, pasujących do każdej sytuacji. Wpisując się do księgi kondolencyjnej warto pamiętać, że jest to wpis publiczny, który będzie czytany przez innych. Należy więc go skonstruować w taki sposób, aby z pełnym przekonaniem, a nawet dumą, móc go każdemu pokazać.