Utrata bliskiej osoby wiąże się z bardzo trudnymi emocjami. Te z kolei mogą się nasilić jeżeli do zgonu dojdzie poza granicami miasta lub państwa. W takiej sytuacji będzie konieczny transport zwłok w miejsce, w którym będzie miało zostać pochowane ciało. Przyjrzyjmy się zatem, na czym polega taki transport, i jakie formalności będą mu towarzyszyć.
Daleko od domu
Śmierć za granicą zdarza się znacznie częściej, niż może się wydawać. Sporo naszych rodaków wyemigrowało w poszukiwaniu pracy, co więcej, do zgonów dochodzi również podczas wakacji czy innego rodzaju wyjazdów. Rodzina zmarłego poza granicami Polski ma prawo ubiegać się o zgodę organów państwa działających za granicą o legalne sprowadzenie zwłok: zarówno z krajów Unii Europejskiej, jak i z innych kontynentów. Taki transport jest najczęściej przeprowadzany samolotem lub samochodem (specjalnie przystosowanym do transportu trumien).
Formalności związane z transportem zwłok
Organizację transportu można przeprowadzić na własną rękę, aczkolwiek warto pamiętać, że powierzając to zadanie doświadczonemu zakładowi pogrzebowemu, zaoszczędzimy sporo nerwów. Już sama ilość dokumentów, koniecznych do przeprowadzenia transportu może przytłoczyć. Są to między innymi: akt zgonu, zgoda administracyjna kraju na transport, zaświadczenie sanitarne, odprawa graniczna, tłumaczenia dokumentów. Uzyskiwanie większości wyżej wymienionych dokumentów na obczyźnie bez znajomości języka może być czasochłonne i wykańczające. Jeżeli tylko możemy, powinniśmy zaufać fachowcom.
Co warto wiedzieć?
Za sprowadzenie zwłok zza granicy w naszym kraju jest odpowiedzialny państwowy, powiatowy lub graniczny inspektor sanitarny, i to właśnie do niego będziemy musieli udać się, aby uzyskać zezwolenie na sprowadzenie ciała. Jeżeli jednak zlecimy to odpowiedniej firmie specjalizującej się w przewozach lub zaufanemu zakładowi pogrzebowemu, to ten w naszym imieniu będzie organizować cały transport. Warto również wiedzieć, że do takiego rodzaju przewoźnika, poza specjalnie do tego przygotowanymi samochodami, wykorzystuje się również odpowiednie trumny: muszą mieć metalowy wkład, który zalutowany szczelnie zabezpieczy zwłoki.
Godne polecenia firmy, które posiadają doświadczenie w realizacji usług przewozu zmarłych z zagranicy do Polski znajdziemy za pośrednictwem portalu FUNER® oraz w serwisie UslugiPogrzebowe.com.pl.
Czas oczekiwania na przewiezienie zmarłego z innego kraju będzie mocno uzależniony od prędkości, z jaką będą wydawane potrzebne dokumenty. W przypadku sprowadzenia ciała z innych kontynentów będziemy musieli uzbroić się w cierpliwość i zaufać specjalistom. W tym trudnym okresie warto skupić się na sobie oraz przeżywaniu żałoby. Niestety w wielu przypadkach nie będziemy mieć żadnego wpływu na przyśpieszenie daty pogrzebu.
Transport zmarłego na terenie kraju
Znacznie łatwiej jest zorganizować przewiezienie zmarłego wewnątrz granic kraju. Tego rodzaju usługa może być potrzebna między innymi gdy: zgon nastąpił w domu i należy przetransportować ciało do chłodni; zmarły był dawcą narządów i konieczny jest transport do szpitala w celu ich pobrania; konieczne będzie przeprowadzenie sekcji zwłok, lub ciało należy przewieźć na cmentarz, aby móc je pochować.
Pamiętajmy, że nawet przewiezienie zwłok ludzkich między miastami wymaga odpowiedniego samochodu pogrzebowego i wyszkolonej kadry.