Nagrobki plastikowe – kiedy się je stosuje?

Tradycyjnie nagrobki wykonuje się z kamienia. W sprzedaży można znaleźć także gotowe obudowy grobów z plastiku. Czym dokładnie się charakteryzują? Kiedy stosowane są najczęściej?

Nagrobki plastikowe – nowość na cmentarzach

Chociaż z daleka wyglądają jak wykonane z naturalnego kamienia, to jednak po bliższym przyjrzeniu się można dostrzec, że do ich produkcji posłużyło tworzywo sztuczne – nagrobki plastikowe są nowością na polskich cmentarzach.

Do wykonania tego rodzaju pomników stosuje się modyfikowane tworzywo sztuczne ABS, które cechuje się estetycznym wyglądem oraz wysoką odpornością na czynniki zewnętrzne – wysokie i niskie temperatury, opady atmosferyczne, promieniowanie UV. Mogą przez wiele lat zdobić grób i przez cały ten czas będą wyglądały atrakcyjnie. Również nie wymagają skomplikowanej konserwacji.

Kiedy stosuje się nagrobki z plastiku?

Najczęściej nagrobki plastikowe stosowane są jako zamiennik drewnianego nagrobka tymczasowego na grobach ziemnych, zanim rodzina zamówi docelowy pomnik z kamienia. Miejsce pochówku wygląda wtedy estetycznie – plastikowa obudowa zapobiega rozsypywaniu się ziemi, nie butwieje jak drewno.

Również plastikowy nagrobek może być potraktowany jako tańszy zamiennik pomnika kamiennego. Za nagrobek wykonany z kamienia, na przykład granitu czy marmuru, należy zapłacić ponad 5 tysięcy złotych. Jego odpowiednik z tworzywa sztucznego kosztuje wielokrotnie mniej! Ceny pomników plastikowych rozpoczynają się już poniżej 500 złotych.

nagrobki plastikowe

 

Nagrobki z tworzyw – różne warianty do wyboru

Do dyspozycji jest szeroka gama nagrobków plastikowych, które można dopasować indywidualnie do potrzeb i gustu. Występują w różnych rozmiarach z pokrywami i bez nich – są przeznaczone dla osób dorosłych oraz na groby dziecięce. Można zamówić je zarówno jako pojedyncze, jak i podwójne na większe groby rodzinne.

Elegancka stylistyka grobów plastikowych powoduje, że mogą one efektownie imitować naturalny kamień. Wśród dostępnych kolorów znajdują się jednolite barwy czarne, brązowe i białe – chętnie wybierane na groby dziecięce. Są to najtańsze modele pomników z tworzyw. Więcej trzeba zapłacić za ozdobne nagrobki imitujące granit i piaskowiec – ich ziarnista faktura i kolorystyka do złudzenia przypominają kamień naturalny. Wśród dostępnych kolorów znajdują się odcienie szarości, czerń, beż. Interesującą propozycją są także nagrobki naśladujące marmur – za taki efekt odpowiadają dekoracyjne nadruki.

Do nagrobka z tworzyw sztucznych mogą być dodane akcesoria:

  • tabliczki
  • krzyże
  • figury
  • wazony
  • dekoracyjne róże, liście, aniołki
  • sztuczna trawa
  • szkło na znicze

Jak przebiega montaż plastikowego nagrobka?

Montaż plastikowego nagrobka polega na nałożeniu go na grób ziemny. Aby zapobiec kradzieży, pomnik może być również przymocowany do podłoża z użyciem kotew umieszczanych w nawierconych otworach u jego podstawy.

Nagrobki plastikowe to zatem ciekawa nowość na polskim rynku funeralnym. Ze względu na swoją estetykę i trwałość mogą z powodzeniem zastąpić tradycyjne pomniki kamienne.