Jak złożyć kondolencje na odległość?

Jak kondolencje, to tylko osobiście - tak sądzi nadal wiele osób. Zdarzają się jednak sytuacje, gdy jest to niemożliwe. Oto kilka porad, jak postąpić w takiej sytuacji.

W dzisiejszych czasach mamy do dyspozycji o wiele więcej form złożenia kondolencji, niż jeszcze kilka lat temu. Nie zawsze uczestnictwo w uroczystości pogrzebowej jest możliwe. Nie oznacza to jednak tego, że nie możemy przekazać żałobnikom kilku słów otuchy. Należy podkreślić, że jest to zgodne z obowiązującymi obyczajami. Dla wielu osób kondolencje są oznaką szacunku, a więc ich brak może zostać źle odebrany.

Czy składać kondolencje?

Powyższy dylemat ma wiele osób. Faktem jest, że bardzo często nie potrafimy ubrać w słowa tego, co chcemy przekazać. Okazanie żałobnikom współczucia oraz troski może stać się nie lada wyzwaniem. Pomimo tego nie należy rezygnować z kondolencji. Czasami kilka słów wystarczy, aby poczuć, że mamy wsparcie w osobach z naszego otoczenia. Nie masz pojęcia, co powiedzieć? Nie tylko Ty masz taki problem. Wygłoszenie elaboratów nie jest na miejscu. Najlepiej postawić na naturalność – „najszczersze kondolencje” lub „wyrazy współczucia” to najpowszechniejsze zwroty, które są ponadczasowe, jednak dzięki nim unikniemy ryzyka powiedzenia czegoś nieodpowiedniego. Warto pamiętać, że treść nie jest tutaj najważniejsza, ponieważ liczy się gest.

jak złożyć kondolencje na odległość

Składanie kondolencji na odległość

Składanie kondolencji na odległość bywa koniecznością, jeśli nie możemy wziąć udziału w pogrzebie. Wiadomym jest, że w dzisiejszych czasach nie wysyła się już listów – ten sposób pamięta wyłącznie starsze pokolenie. Poniżej opisano kilka dostępnych rozwiązań – to, jaką decyzję podejmiemy zależy wyłącznie od nas.

Złożenie kondolencji przez telefon

To najprostszy sposób na to, aby złożyć kondolencję na odległość. Ważne jest jednak to, aby wybrać odpowiedni moment. Nie należy zapominać, że żałobnicy mają na głowie sporą ilość obowiązków związanych z organizacją pogrzebu. Rozsądniej nie dzwonić w dzień ceremonii – pochówek trwa kilka godzin, jednak wiele osób decyduje się również na stypę lub spotkanie w gronie najbliższym. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby zadzwonić dzień późnej, kiedy emocje nieco opadną. Podczas rozmowy telefonicznej nie możemy okazać żadnych gestów, a więc najważniejsze jest to, co mówimy. Pod żadnym pozorem nie należy jednak przygotowywać sobie przemówień, które przeczytamy z kartki.

Złożenie kondolencji przez wiadomość SMS

Jest to praktykowane głównie wśród młodych osób. Taka forma złożenia kondolencji nie jest odpowiednia, jeśli nie mamy pewności, jak ocenia to druga strona. Najważniejsze jest to, jakie relacje łączą nas z daną osobą.

Złożenie kondolencji razem z kwiatami pogrzebowymi

Coraz więcej osób decyduje się na skorzystanie z poczty kwiatowej, która może dostarczyć bukiet lub wiązankę pogrzebową pod wskazany adres. Dołączenie kartki z kondolencjami wydaje się być dobrym pomysłem.

Podziękowanie za kondolencje

Za otrzymane kondolencje najlepiej podziękować osobiście lub drogą telefoniczną. Jeśli miały one formę wiadomości, to również możemy przesłać SMS. Istotne jest, by nie stosować gotowych szablonów bezmyślnie skopiowanych z sieci. Czasami lepiej napisać tylko kilka słów od serca.