(Nie tylko) jesienna opieka nad grobami

Początek listopada w polskiej tradycji od pokoleń jest czasem zadumy i refleksji nad przemijaniem. Dzieje się tak za sprawą uroczystości Wszystkich Świętych - 1 listopada - i Dnia Zadusznego - 2 listopada, choć wiele osób upraszcza to nazewnictwo mówiąc zwłaszcza o tych dniach jako o Święcie Zmarłych. W tych właśnie dniach cmentarze zapełniają się odwiedzającymi groby swoich Bliskich, Przyjaciół i znajomych.

Krążąc po cmentarzach w poszukiwaniu tej właściwej mogiły wzrok w sposób naturalny błądzi po innych grobach. Jedne są wysprzątane, zadbane – inne zaś zaniedbane. W pierwszym odruchu nieraz ma się ochotę ocenić osoby odpowiedzialne za dany grób – że im się nie chce, że im nie zależy… Jednak warto powstrzymać się przed takim osądem: może rodzina tego kogoś mieszka daleko, jest w podeszłym wieku, brakuje jej sił albo i też już nie żyje… Nikt nie uczynił nas prawomocnym sędzią nad inną osobą – zwłaszcza w tak delikatnej sprawie.

Warto jednak zastanowić się, co czynić w takiej sytuacji, gdy trudno osobiście zadbać o grób Bliskiej Osoby i nie chcemy obarczać tym zadaniem przyjaciół i znajomych, a zależy nam na tym, aby był on czysty oraz uporządkowany. Rozwiązaniem może być skorzystanie z coraz liczniej oferowanych usług opieki nad grobami. Usługę taką proponują głównie zakłady pogrzebowe oraz firmy sprzątające, ale nie brak także ofert podmiotów gospodarczych, które specjalizują się tylko i wyłącznie w opiece nad grobami.

opieka nad grobami

Co wchodzi w skład takiej usługi? W zależności od potrzeb osoby zlecającej – może być to uporządkowanie mogiły z piasku oraz liści, uprzątnięcie zwiędłych kwiatów oraz wypalonych zniczy – a czasem też zakupienie i ułożenie nowych. Jeśli jest taka potrzeba – ekipa porządkująca może także umyć pomnik i odpowiednio go zabezpieczyć przez użycie środków konserwujących (gdy sytuacja tego wymaga a materiał, z jakiego wykonany jest pomnik, pozwala na użycie takich środków). Praktykowane też jest porządkowanie bezpośredniego otoczenia grobu. Wszelkie wykonane prace są dokumentowane na fotografiach i wysyłane Klientowi do wglądu.

Jak często można korzystać z usługi opieki nad grobami? To sprawa indywidualna. Można doraźnie (np. przed początkiem listopada – choć wtedy należy się liczyć z tym, że zapotrzebowanie na tę usługę wzrasta, co przekłada się na czas oczekiwania, a niekiedy także wyższe ceny), a można też cyklicznie. Wszystko zależy od oferty firm, które opiekują się grobami, od potrzeb Klientów oraz od indywidualnych możliwości finansowych.