(Nie tylko) jesienna opieka nad grobami

Początek listopada w polskiej tradycji od pokoleń jest czasem zadumy i refleksji nad przemijaniem. Dzieje się tak za sprawą uroczystości Wszystkich Świętych - 1 listopada - i Dnia Zadusznego - 2 listopada, choć wiele osób upraszcza to nazewnictwo mówiąc zwłaszcza o tych dniach jako o Święcie Zmarłych. W tych właśnie dniach cmentarze zapełniają się odwiedzającymi groby swoich Bliskich, Przyjaciół i znajomych.

Krążąc po cmentarzach w poszukiwaniu tej właściwej mogiły wzrok w sposób naturalny błądzi po innych grobach. Jedne są wysprzątane, zadbane – inne zaś zaniedbane. W pierwszym odruchu nieraz ma się ochotę ocenić osoby odpowiedzialne za dany grób – że im się nie chce, że im nie zależy… Jednak warto powstrzymać się przed takim osądem: może rodzina tego kogoś mieszka daleko, jest w podeszłym wieku, brakuje jej sił albo i też już nie żyje… Nikt nie uczynił nas prawomocnym sędzią nad inną osobą – zwłaszcza w tak delikatnej sprawie.

Warto jednak zastanowić się, co czynić w takiej sytuacji, gdy trudno osobiście zadbać o grób Bliskiej Osoby i nie chcemy obarczać tym zadaniem przyjaciół i znajomych, a zależy nam na tym, aby był on czysty oraz uporządkowany. Rozwiązaniem może być skorzystanie z coraz liczniej oferowanych usług opieki nad grobami. Usługę taką proponują głównie zakłady pogrzebowe oraz firmy sprzątające, ale nie brak także ofert podmiotów gospodarczych, które specjalizują się tylko i wyłącznie w opiece nad grobami.

opieka nad grobami

Co wchodzi w skład takiej usługi? W zależności od potrzeb osoby zlecającej – może być to uporządkowanie mogiły z piasku oraz liści, uprzątnięcie zwiędłych kwiatów oraz wypalonych zniczy – a czasem też zakupienie i ułożenie nowych. Jeśli jest taka potrzeba – ekipa porządkująca może także umyć pomnik i odpowiednio go zabezpieczyć przez użycie środków konserwujących (gdy sytuacja tego wymaga a materiał, z jakiego wykonany jest pomnik, pozwala na użycie takich środków). Praktykowane też jest porządkowanie bezpośredniego otoczenia grobu. Wszelkie wykonane prace są dokumentowane na fotografiach i wysyłane Klientowi do wglądu.

Jak często można korzystać z usługi opieki nad grobami? To sprawa indywidualna. Można doraźnie (np. przed początkiem listopada – choć wtedy należy się liczyć z tym, że zapotrzebowanie na tę usługę wzrasta, co przekłada się na czas oczekiwania, a niekiedy także wyższe ceny), a można też cyklicznie. Wszystko zależy od oferty firm, które opiekują się grobami, od potrzeb Klientów oraz od indywidualnych możliwości finansowych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *