Kondolencje przez SMS lub komunikatory – znak naszych czasów?

Powszechne korzystanie z portali społecznościowych otworzyło kolejny kanał komunikacji, który może być bardzo przydatny, zarówno do informowania o śmierci, jak i składania kondolencji. Czy jednak wypada tego kanału używać? Zapraszamy do lektury poniższego artykułu.

Gdy ktoś z naszych znajomych przeżywa żałobę po śmierci Bliskiej Osoby, wtedy warto przesłać jemu oraz jego rodzinie kondolencje. Zgodnie z etykietą powinno się korzystać z kanałów formalnych, ale obecnie, wraz z upowszechnieniem telematycznych środków komunikacji, ludzie często wybierają smartfony.

Komunikatory internetowe, takie jak WhatsApp czy Messenger, nie są może najbardziej eleganckim sposobem porozumiewania, ale nikt nie może zaprzeczyć, że stanowią nieformalny i natychmiastowy środek komunikacji. Dodatkowo osobie pogrążonej w żałobie nie będzie przeszkadzał dźwięk dzwoniącego telefonu w nieodpowiedniej chwili, ale będzie mogła przeczytać wiadomość, gdy będzie miała chwilę spokoju.

Kondolencje na smarfonie – przykłady

 

Aby nie wydać się zbyt niedyskretnym, najlepiej jest wysłać krótką, prostą, wyrazistą wiadomość bez dodawania emotikonów, obrazków czy zdjęć. Należy dobrać odpowiednie słowa: wiadomość powinna być pełna szacunku, uwzględniająca relacje ze zmarłym lub jego rodziną, a jednocześnie powinna być szczera i płynąć prosto z serca.

 

kondolencje przez SMS

 

Oto kilka przykładów wiadomości kondolencyjnej przesyłanej za pomocą WhatsApp lub wiadomości tekstowej:

Witam, trudno jest mi przekazać Tobie wyrazy współczucia w tak bolesnym dla Ciebie i Twojej rodziny czasie. Proszę, wiedz, że jestem blisko Ciebie i jeśli będziesz potrzebował pocieszenia, zawsze możesz na mnie liczyć. Szczere wyrazy współczucia.

Kiedy ostatnio rozmawialiśmy na WhatsApp, nigdy bym nie przypuszczał, że żałoba dotknie Twoją rodzinę. Piszę tylko, żeby powiedzieć, że jestem blisko Ciebie – i że Ty oraz Twoja rodzina jesteście w moich myślach i modlitwach.

Przyjmij ode mnie szczere kondolencje. Wiem, że WhatsApp nie jest najbardziej odpowiednim medium, ale chciałem, abyś poczuł moją bliskość w tak bolesnym czasie. Możesz na mnie liczyć w każdej sprawie.

Jest mi niezmiernie przykro, że kontaktuję się dzisiaj z Tobą na WhatsApp, aby złożyć kondolencje. W tak bolesnych chwilach słowa nie są w stanie wyrazić mojego pocieszenia i bliskości. Towarzyszę Ci i składam Tobie oraz całej Twojej rodzinie najgłębsze kondolencje. Do zobaczenia wkrótce.

W tym dniu żałoby obejmuję myślą i sercem Twoją rodzinę, składając Ci najszczersze kondolencje. Jestem blisko Was w tych bolesnych okolicznościach.

Łączę się z Wami w smutku i składam szczere wyrazy współczucia w tym trudnym czasie, przez który przechodzicie.

Wielka tragedia, która spotkała Twoją rodzinę, przynosi nam wszystkim wielki smutek. Składamy Ci najszczersze kondolencje.

Na wieść o śmierci bliskiej Wam osoby pragnę złożyć najszczersze kondolencje, mając nadzieję, że zapewnienie o mojej pamięci i współczuciu przyniosą Wam ukojenie.