Trumna dawniej i dziś

Trumna to ostatnie ziemskie mieszkanie Osoby Zmarłej, dlatego do jej wyboru przywiązujemy dużą wagę. Jaka jest ich historia i co warto wiedzieć o tym akcesorium pogrzebowym? Zapraszamy do lektury!

Trumna jest nierozerwalnym atrybutem, a zarazem symbolem każdego pogrzebu. Wynika to z faktu, że wykorzystuje się ją w celach pochówku w naszej kulturze od setek lat. Obecnie trumny produkuje się z różnych materiałów i o różnych kształtach.

Najczęściej do tworzenia trumien wykorzystywane jest drewno. Coraz częściej jednak zaczynają pojawiać się na rynku funeralnym trumny bardziej przyjazne środowisku – wykonane z kartonu z recyklingu lub innych materiałów ulegających łatwemu rozkładowi. Co jeszcze możemy dowiedzieć się o trumnach?

Etymologia słowa trumna

Angielskie określenie coffin zostało zapożyczone z Francji od słowa cofin (kosz). Nazwa ta oficjalnie weszła do języka angielskiego jako słowo określające trumnę. Słowo couffin we Francji oznaczało pudełko, koszyk, szkatułkę na biżuterię. Grabarze przejęli te słowo jako eufemizm, bardziej przyjazną nazwę przedmiotu, do którego wkłada się ciało. Z kolei w Polsce słowo trumna pochodzi od niemieckiego Truhe lub Truhne, co oznacza skrzynię.

trumny

Pierwsze odnalezione trumny

Najstarsze trumny jakie odnaleziono pochodzą z 5000 r. p.n.e. w Chinach. Wśród szczątków znaleziono dziesięć niewielkich trumien, które prawdopodobnie należały do dzieci. W Chinach grubość trumny stanowiła o statusie społecznym – dlatego bardzo bogate i ważne osoby chowano w trzech trumnach (każdą trumnę chowało się w kolejnej).

Jak tworzono trumny?

W przeszłości trumny były wykonywane przez stolarzy. Ich ostateczny wygląd zależał więc od umiejętności i pomysłu rzemieślnika. W przypadku osób o niższym statusie często decydowano się na wykonanie trumny ze zwykłego drewna sosnowego. Droższe trumny wykonywano już z drewna cisowego lub mahoniowego.

Trumny w epoce wiktoriańskiej

Okres wiktoriański jest bardzo mocno kojarzony z mrocznym i ponurym stylem, który przejawiał się również w pogrzebach. Pogrzeb był zawsze dużym „wydarzeniem”, a więc zamożniejsze osoby decydowały się na pochowanie bliskich w trumnach z mosiężnymi uchwytami, satynową wyściółką oraz z drogim całunem. Trumny z epoki wiktoriańskiej były bardzo ciężkie, ponieważ jedna z warstw trumny była wykonana z ołowiu.

trumna

 

Nietypowe trumny

Nie w każdym kraju pogrzeb kojarzy się tylko i wyłącznie ze smutkiem. W wielu krajach ceremonia pogrzebowa jest czasem radości i przekonania, że bliski odszedł do lepszego miejsca. Z tego powodu w Ghanie produkuje się zabawne trumny, które mają odnosić się do hobby Zmarłego. Można więc zostać pochowanym w trumnie przypominającej samolot lub piłkę nożną. W krajach zachodnich coraz częściej można spotkać się z przełamaniem klasycznego motywu żałoby jako smutku i żalu. Na niektórych trumnach umieszczony zostaje napis „Zwrócić do nadawcy”.

Trumny współcześnie

Obecnie większość trumien jest produkowana masowo, co oznacza, że istnieje wiele opcji, które można dopasować do indywidualnych wymagań. Rodziny mogą więc wybrać nie tylko trumnę tradycyjną, ale także trumnę z podzielonym wiekiem, trumnę tzw. papieską lub trumnę w stylu amerykańskim. Wiele z tych modeli trumien można zobaczyć również w portalu Funer.