Znicze i świece – dlaczego zapalamy je na cmentarzu?

Na grobach naszych zmarłych obecne są od dawien dawna, rozświetlając ciemną noc cmentarzy i oświecając drogę bliskim do mogił ich bliskich. Dlaczego ich tak naprawdę używamy?

Mówi się, że co kraj – to obyczaj. To samo dotyczy zniczy oraz świec, które są stawiane i zapalane na grobach. Warto więc choć w zarysie poznać tradycje zależne od krajów związane z tym zwyczajem.

Świece nagrobne w tradycji różnych krajów

Zgodnie z tradycją francuską dla upamiętnienia osoby, która odeszła, należy używać świec, które zostały poświęcone w święto Ofiarowania Pańskiego (2 lutego). Jednocześnie należy pamiętać, aby nie gasić płomienia palcami, bo w ten sposób można spalić skrzydła duszy zmarłego.

W Rumunii do palenia na grobach używane są świece wykonane z pszczelego wosku – nazywane toiag czyli kij. Toiag ma służyć duszy zmarłego jako punkt oparcia, a także ma być jego bronią w czasie podróży w zaświaty. Po śmierci ciało zmarłego jest mierzone konopną lub bawełnianą nicią, zatopioną w wosku. Składa się ją na grobie, a kobieta, która darzyła zmarłego głębokim uczuciem, pali przez czterdzieści kolejnych dni codziennie kawałek tejże świecy. Pod koniec tego czasu to, co pozostaje, zostanie dopalone a wtedy, zgodnie z powszechnym przekonaniem, zmarli zostają przemienieni w światło.

W Niemczech używa się świec wotywnych, które zapala się w intencji zmarłego w dniu jego śmierci i dopiero gdy zostanie ona całkowicie wypalona oznacza to, że zmarły znalazł się w miejscu ostatecznego spoczynku i zaznał wiecznego spokoju.

W Hiszpanii zapalane świece mają towarzyszyć zmarłemu w drodze do innego świata. Powinny palić się na jego grobie przez cały rok, a krewni mają za zadanie pilnować, aby podtrzymywać ich płomień.

We Włoszech również używa się świec wotywnych oraz lampionów nagrobnych, które są zapalane przez rodziny i przyjaciół zmarłego na jego grobie przez cały rok, a szczególnie w listopadzie, który – podobnie, jak w Polsce – jest miesiącem w sposób uroczysty poświęconym zmarłym. Światło tych świec i lampionów ma być świadectwem bliskości serca ze Zmarłych, a także ma wskazywać mu drogę do nieba. Paleniu świec towarzyszy modlitwa.

znicze na grobach

Znaczenie religijne światła na grobach

Zwyczaj zapalania zniczy bądź świec na grobie ma szczególne znaczenie dla religii chrześcijańskiej. Ma przypominać osobom, które odwiedzają grób, że zmarły żył w świetle wiary. Ta wiara towarzyszy również odmawianiu modlitw – np. w modlitwie Wieczny odpoczynek prosi się Boga, aby nad zmarłym świeciła światłość wiekuista.

Świece, znicze, lampki LED

Realizacja zwyczaju palenia światła na grobach zmarłych przechodziła wiele przeobrażeń. Na początku zapalano świece, które jednak szybko się topiły, a kapiący z nich wosk nierzadko uszkadzał nagrobek. Po wprowadzeniu zniczy – zwłaszcza posiadających wkłady oraz osłony – takie wypadki zdarzały się sporadycznie. Obecnie coraz chętniej rodziny zmarłych korzystają ze zniczy zasilanych bateriami. Mogą one emitować światło przez długi czas, jednocześnie nie stwarzając problemu ewentualnego uszkodzenia nagrobka.

Wirtualne znicze

Wiadomym jest, że nie każdy może dotrzeć na cmentarz, aby zapalić tam osobiście światło dla Zmarłego. Wychodząc naprzeciw takim osobom pojawiają się w Internecie miejsca, w których można zapalić wirtualny znicz. Jednym z takich miejsc jest portal Funer.com.pl . Można tam dodać epitafium upamiętniające osobę zmarłą oraz zapalić jej wirtualną świeczkę.