Ile kosztuje pogrzeb z kremacją?

W Polsce od wielu lat na popularności zyskuje pochówek z wcześniejszą kremacją zwłok. Chociaż koszt kremacji jest uzależniony od wielu czynników, pozostaje ona tańszą alternatywą dla tradycyjnego pochówku z trumną.

W Polsce od wielu lat na popularności zyskuje pochówek z wcześniejszą kremacją zwłok. Chociaż jest ona wybierana w naszym kraju rzadziej aniżeli w krajach Europy Zachodniej, to – zwłaszcza w większych miastach – wciąż powstają nowe krematoria. Mimo że koszt kremacji jest uzależniony od wielu czynników, pozostaje ona tańszą alternatywą dla tradycyjnego pochówku z trumną. Sama kremacja rozumiana jako spalenie zwłok to wydatek średnio rzędu 600-800 PLN. Jak wyglądają pozostałe koszty?

Miejsce pochówku

Koszt kremacji będzie zależny między innymi od miejsca pochówku. Zgodnie z polskim prawodawstwem zarówno zwłoki, jak i prochy zmarłego muszą być pochowane na cmentarzu. Niestety, w Polsce nie ma możliwości rozsypania prochów zmarłego w tzw. ogrodach pamięci.

W związku z tym prochy mogą być złożone w grobie, który wykupowany jest zwykle na 20 lat, lub w przygotowanym dla urn kolumbarium. Koszt miejsca w grobie lub też kolumbarium zależny jest od miasta, w których ma odbyć się pochówek oraz opłat, jakie nakłada zarządca cmentarza.

Koszt trumny oraz urny

Spora oszczędność, jaką daje kremacja, jest brak konieczności zakupu trumny do pochówku. Urny na prochy są z reguły znacznie tańsze, aniżeli trumna. W swojej podstawowej formie urna do złożenia w kolumbarium lub grobie może kosztować ok. 250 PLN. Dostępne są również bogatsze, zdobione wersje, których cena może osiągnąć nawet 800 PLN.

Niezależnie od wybranej urny jej koszt jest niższy od ceny przeciętnej trumny. Decydując się jednak na kremację musimy uwzględnić koszt trumny, w której będą spopielane zwłoki. Najtańszą opcją są trumny kartonowe, których cena waha się w okolicach 150 PLN. Decydując się na podstawową drewnianą trumnę do kremacji należy przygotować się na wydatek rzędu 400-600 PLN.

koszt kremacji

Przygotowanie zmarłego do kremacji

Zarówno w przypadku pochówku tradycyjnego, jak i kremacji – należy uwzględnić w kosztach wydatki na przygotowanie ciała do ceremonii pożegnalnej. Pierwszym z nich jest transport zwłok ze szpitala lub domu do kostnicy. Jeżeli śmierć nastąpiła w Polsce to koszt transportu nie powinien przekroczyć 300 do 500 PLN.

Zgodne z obowiązującym prawem prosektorium nie ma prawa nałożenia opłat za umycie i ubranie zwłok, natomiast w przypadku opóźnienia z odebraniem ciała przez rodzinę mogą zostać nałożone dodatkowe opłaty. Dzieje się tak zazwyczaj po upływie 3 dni. Cena transportu z kostnicy do krematorium zależny będzie od zakładu pogrzebowego. Zwykle jest to między 1,4 a 1,6 PLN/km.

Kolejnym kosztem, z jakim należy się zmierzyć, jest estetyczne przygotowania ciała do pożegnania. Usługa odpowiedniego umalowania czy też uczesania zmarłego może kosztować od 300 do 500 PLN, chociaż zwykle koszt kosmetyki jest wliczony w całość usług zakładu pogrzebowego.

Koszt ceremonii

Jeżeli zdecydujemy się na ceremonię religijną – w Polsce jest to obrządek głównie katolicki – to zgodnie z wymaganiami Kościoła musi ona odbyć się przed kremacją zwłok. Teoretycznie za czuwanie, mszę świętą oraz właściwą ceremonię nie ponosimy kosztów, jednakże w praktyce są to rzadkie sytuacje. Realny wydatki związane z ceremonią wyznaniową jest uzależniony od danej parafii.

Jeżeli zapada decyzja o świeckiej ceremonii żałobnej to poprowadzenie jej przez Mistrza Ceremonii może kosztować od 200 PLN wzwyż – jeżeli miałby tylko wygłosić mowę pożegnalną. Natomiast należy liczyć się z kwotą do 1000 PLN, jeżeli miałby przeprowadzić całą ceremonię. W koszt pogrzebu należy również wliczyć wydatki na różnorodne akcesoria żałobne – jak dewocjonalia – a także na usługi florystyczne, typu kwiaty i wieńce.