Niestandardowe dekoracje nagrobne

Kiedy odchodzi ukochana osoba, wśród wielu praktycznych rzeczy, o których musimy pomyśleć, jest nie tylko organizacja jej pogrzebu. Gdy zakończą się uroczystości żałobne bliska rodzina powinna przemyśleć koncepcję wizualną miejsca ostatniego spoczynku.

Nagrobek – czas poza czasem

Różne są formy pochówku. Często spotykany jest pochówek tradycyjny czyli z trumną w grobie ziemnym lub w grobie murowanym, lub też w grobowcu rodzinnym.  Coraz częściej stosuje się również pochówek urnowy w grobie ziemnym, murowanym lub w grobowcu. Zwłaszcza w przypadku pochówku w grobie ziemnym kamieniarze doradzają, żeby nie stawiać pomnika w krótkim czasie po pogrzebie, ze względu m.in. na ryzyko osuwania się ziemi w grobie. Optymalnym czasem jest tu pół roku.

W tym czasie przejściowym – w oczekiwaniu na nagrobek – można w miejscu spoczynku bliskiej osoby zmarłej stworzyć delikatne kompozycje z ziemi i np. białych lub różnokolorowych kamyków. Można również posadzić delikatną, zieloną trawę oraz kwiaty. Kompozycja taka nie tylko podnosi estetykę grobu, ale także może nasuwać skojarzenia swoistego preludium do Raju, w którym zmarły ma spędzić swoją wieczność.

Grób inny, niż wszystkie

Nadchodzi jednak w końcu ten moment, gdy na mogile może pojawić się pomnik nagrobny, najczęściej z miejscem na ułożenie na nim dekoracji. Dekorowanie grobu oznacza w rzeczywistości dbanie o ukochaną osobę i jest sposobem, aby poczuć się trochę bliżej niej.

dekoracje na grobie

Niektórzy jeszcze w fazie projektu pomnika decydują się nie tylko na umieszczenie na nim podstawowych informacji o zmarłym, ale także na wygrawerowanie jego portretu czy też jakiejś charakterystycznej, ulubionej lub ważnej dla zmarłego sentencji. Ten rodzaj dekoracji nazywany jest także portretem nagrobnym, wizerunkiem nagrobnym lub obrazem na tablicy nagrobnej. Tego typu rozwiązania są najtrwalsze, ale i najbardziej kosztowne. Nie ulega jednak wątpliwości, że przyciągają wzrok przechodniów i sprawiają, że grób się wyróżnia spośród otoczenia.

Dekoracje na pomniku nagrobnym

Często rodziny osób zmarłych umieszczają na nagrobku małe przedmioty – takie, jak figurki aniołów, czy rekwizyty nawiązujące do pasji, które miał zmarły. Na grobach dziecięcych nierzadko pojawiają się zabawki (misie, lalki, samochodziki).

Do często spotykanych dekoracji należą także światła, najczęściej w formie zniczy, które przypominają o światłach domu. Kładzie się je na grobie, jako wyraz pamięci o zmarłym, ale także formę oświetlenia mu drogi do wieczności. Wiele osób pozostaje wierne tradycyjnym zniczom (parafinowym, olejowym), a inni decydują się na oświetlenie nagrobka za pomocą jednego lub kilku zniczy elektrycznych, które są odporne na wilgoć, trwałe, praktyczne i eleganckie.

Pomysłów na dekoracje nagrobka jest tyle, ile osób, które go odwiedzają – ale pragnienie zazwyczaj jedno: wyrazić swoje uczucia, względem osoby, która odeszła i uczcić jej pamięć.