Urny pogrzebowe – jak wybrać tę właściwą?

Urny pogrzebowe - różnią się od siebie właściwie wszystkim i trudno jest wybrać tę najbardziej odpowiednią. Warto jednak przemyśleć taki wybór, bo to jeden z ostatnich darów, jaki możemy dać osobie zmarłej.

Wielu ludzi w Polsce rezygnuje dziś z tradycyjnego żegnania zmarłych w postaci ceremonii złożenia do grobu trumny z ciałem. Zamiast tego organizowana jest kremacja polegająca na spopieleniu zwłok. Pochówek w takiej formie nakłada konieczność wyboru odpowiedniej urny pogrzebowej. Oferowane są różne wersje takich naczyń. Na co zwrócić uwagę? Jaką urnę pogrzebową wybrać?

 

Urny pogrzebowe – podział ze względu na materiał

 

Podstawowe kryterium wyboru stanowią surowce, z których wykonane są poszczególne urny pogrzebowe. Materiały te różnią się nie tylko wyglądem, ale przede wszystkim wytrzymałością. Obecnie najczęściej oferowane są urny pogrzebowe:-

  • metalowe – zazwyczaj ze stali lub mosiądzu; bardzo solidne i odporne, a przy tym charakteryzujące się niewielką wagą.
  • drewniane – pozwalające na uzyskanie oryginalnych form i kształtów; dość ciężkie, ale jednocześnie wytrzymałe. Najczęściej tworzone z buku, sosny lub dębu, dodatkowo potem lakierowane.
  • ceramiczne – trwałe, a przy tym bardzo estetycznie wykonane; dostępne w wielu kolorach i wzorach.
  • kamienne – np. granitowe, onyksowe czy marmurowe; surowiec zapewnia dużą odporność, a do tego bardzo dobrze się prezentuje.
  • kompozytowe – stworzone ze sztucznych materiałów imitujących naturalny kamień, co wpływa na obniżenie ceny produktu.

Producenci urn jednak także oferują urny biodegradowalne, szklane, z prasowanego piasku – możliwości jest naprawdę wiele i z pewnością wśród proponowanych modeli można znaleźć taki, który będzie najlepiej odpowiadał preferencjom Klienta.

Urna ceramiczna z kolekcji firmy R.Sadowski zachwyca formą

 

Urny pogrzebowe – podział z uwzględnieniem kształtu i wielkości

 

Istotnym czynnikiem wpływającym na wygląd urny jest jej forma. Do najpopularniejszych wersji naczyń na prochy zalicza się przede wszystkim te, które przypominają małe wazy, dzbany lub puchary. Klasyczne urny pogrzebowe często mają też formę prostego, eleganckiego pojemnika w kształcie prostopadłościanu czy walca. Rozwiązań jest wiele, również tych nieco mniej standardowych. Klienci mają do wyboru m.in. urny w postaci księgi, łezki, serca, kwiatu, szkatułki, malutkiej trumny czy sarkofagu. Wiele firm oferuje stworzenie na życzenie klienta spersonalizowanej wersji urny.

Ważną cechą, jaką wyróżniają się dostępne na rynku urny pogrzebowe, jest również ich rozmiar. Naczynia mają różną szerokość, wysokość i pojemność. Najbardziej powszechne są urny 4-lub 5-litrowe. Nie brakuje też nieco większych lub mniejszych pojemników.

 

Urna drewniana – delikatna, a zarazem bardzo trwała (z kolekcji Dust Urny)

 

Urny – kolor, ozdoby, symbole

 

Oprócz wyboru formy i kształtu warto zastanowić się nad kolorystyką i zdobnictwem naczynia na prochy. Gama dostępnych odcieni w przypadku urn jest niezwykle szeroka – od bieli, beżów i szarości, przez róże, zielenie i błękity, aż po klasyczną czerń, granat lub brąz. O kolorze i dodatkowych elementach (takich jak np. metalowe zdobienia, uchwyty, ornamenty, wygrawerowane napisy i symbole) decydować powinny przede wszystkim indywidualne potrzeby, upodobania i przekonania.

Klienci wybierający urny pogrzebowe zazwyczaj kierują się własnym gustem, ale często też starają się dopasować urnę do preferencji, wieku, płci, światopoglądu lub charakteru nieżyjącej osoby. Warto przemyśleć np. kwestię tego, czy zmarły życzyłby sobie umieszczenia na urnie symboli religijnych. Z tego powodu część klientów rezygnuje z wzorów w formie krzyża czy postaci anioła, decydując się wówczas na np. uniwersalny płomień, serce lub motywy roślinne. Trzeba także pamiętać, że wybór konkretnego koloru i ozdób może być ograniczony rozmiarami urny lub rodzajem surowca, z którego jest wykonana.

Pełen wybór urn pogrzebowych odnaleźć można w naszym serwisie oraz na stronie serwisu Funer.com.pl