Tanatopraksja – co to jest?

Ostatnie pożegnanie ze Zmarłym zapada na długo w pamięć jego bliskich i przyjaciół. Dlatego tak ważne jest, aby zewnętrzny wizerunek osoby, która odeszła, był możliwie jak najbardziej korzystny. Pomóc w tym może tanatopraksja. Co to jest i kiedy można ją stosować?

Tanatopraksja – inaczej balsamacja – to metoda czasowej konserwacji ciała zmarłego, która zahamowuje proces rozkładu. Do żył wprowadza się specjalne sole, które przeciwdziałają bakteriom znajdującym się w organizmie osoby zmarłej. Omawiana usługa cieszy się rosnącym zainteresowaniem. Możliwość usunięcia oznak śmierci umożliwia rodzinie godne i spokojne ostatnie pożegnanie. Ciekawym jest, że opisywana technika stosowana była już w XIX wieku. W tamtych czasach konserwowano przede wszystkim ciała francuskich żołnierzy. Nie był to jednak wtedy zabieg dostępny dla każdego.

Tanatopraksja – definicja

Tanatopraksja polega na wstrzykiwaniu substancji (głównie soli) do naczyń krwionośnych zmarłego w celu ograniczenia procesów gnilnych. W ten sposób możliwe jest skuteczne zahamowanie naturalnego rozkładu ciała. Wspomniane związki wprowadzane do organizmu eliminują bakterie gnilne. W dzisiejszych czasach omawiana metoda balsamowania jest dostępna niemal dla każdego. Zupełnie inaczej było w przeszłości, gdzie na omawianą usługę mogła pozwolić sobie wyłącznie zamożna część społeczeństwa.

Tanatopraksja – dla kogo?

Z pewnością wiele osób zastanawia się, kiedy warto skorzystać z usługi balsamowania. Możliwość zahamowania procesów rozkładu to doskonałe rozwiązanie dla rodzin, które chociaż na chwilę pragną wyeksponować ciało zmarłego na widok publiczny, w których nie zawsze istnieje możliwość zachowania pożądanej – niskiej – temperatury. W tym czasie może nastąpić ostatnie pożegnania. Tanatopraksja sprawa, że zmarły wygląda niemal tak, jak za życia. Nie musimy oglądać widocznych oznak śmierci, co bywa traumatycznym przeżyciem. Tanatopraksja jest też zalecana – a niekiedy i wymagana przez niektórych przewoźników – w przypadku, gdy konieczny jest transport ciała Zmarłego na duże odległości. Zaletą jest fakt, że cena tanatopraksji jako usługi nie jest przesadnie wysoka.

tanatopraksja

Tanatopraksja – kto ją wykonuje?

Tanatopraksja wykonywana jest przez doświadczonego, a zarazem wykwalifikowanego specjalistę, który posiada niezbędne uprawnienia. Z całą pewnością balsamowaniem zwłok nie zajmują się przypadkowi pracownicy zakładu pogrzebowego. Dlaczego? Przede wszystkim dlatego, że jest to zabieg dość skomplikowany, który wymaga stosowania się do rygorystycznych norm oraz standardów. Nie ma tutaj miejsca nawet na najdrobniejszą pomyłkę. Dobry tanatokosmetolog oferuje wysoką precyzję podczas świadczenia swoich usług. Oczywistym jest, że cały proces odbywa się z szacunkiem do zmarłego.

Tanatopraksja – cena

Cena balsamowania zwłok zależy od wielu czynników. Zazwyczaj jest to kilkaset złotych, jednak każdy usługodawca posiada własny cennik. Wiadomym jest, że w dużych miastach mamy do wyboru więcej firm świadczących omawianą usługę. Sprawia to, że wybór najkorzystniejszej oferty jest o wiele łatwiejszy. Plusem jest fakt, że w małych miejscowościach popularność omawianego zabiegu stale rośnie, a przedsiębiorstwa pogrzebowe poszerzają zakres swojej oferty.

Podsumowując: tanatopraksja to usługa relatywnie niedroga, która umożliwia konserwację ciała osoby zmarłej. Należy jednak wziąć pod uwagę, że zwykle towarzyszy jej rekonstrukcja oraz kosmetyka pośmiertna. Bez tego nie sprawimy, że zmarły będzie prezentować się, jak za życia. Może okazać się, że łączny koszt przekroczy kilka tysięcy złotych. Dla wielu osób cena nie gra roli, ponieważ pragną one pożegnać się z bliską im osobą w sposób nie tylko godny, ale i pogodny, zachowując jak najpiękniejszy jej ostatni wizerunek na długie lata.