Szlakiem cmentarzy w Katowicach, Cmentarze w Katowicach a usługi pogrzebowe

Katowice to miasto-symbol, znaczone wieżami szybów kopalni. Jego ciekawą historię można odczytać także z cmentarnych pomników.

Katowice kojarzą się przeciętnemu mieszkańcowi Polski przede wszystkim z górnictwem – w tym z jedną z najsłynniejszych kopalń czyli KWK Wujek – i z orkiestrami górniczymi. Inne popularne skojarzenia związane są z halą widowiskowo-sportową Spodek, z klimatycznymi familokami, a także z… największą w Europie szopką bożonarodzeniową. To także miasto, którego 24,4% mieszkańców (czyli ok. 79 tysięcy) deklaruje narodowość śląską.

Cmentarze w Katowicach wczoraj i dziś

Miasto Katowice jest niczym kalejdoskop i żywa lekcja historii. Jednak szczególnymi miejscami, w których w tę historię można się zanurzyć, są katowickie nekropolie. Jest ich w sumie 23. Jedne w centrum miasta, inne na jego obrzeżach. Jedne wielkie, drugie kameralne. Każdy cmentarz w Katowicach to osobna karta dziejów Śląska.

Wśród cmentarzy Katowic są te najstarsze – jak cmentarze przy ulicach Sienkiewicza i Francuskiej, cmentarz komunalny w Katowicach-Ligocie i żydowski kirkut na Kozielskiej – jak i te, które imponują nie liczbą lat, ale wielkością, jak Centralny Cmentarz Komunalny przy ul. Murckowskiej. Jest to jednocześnie cmentarz najmłodszy: powstał w 1984 roku, a jego powierzchnia to około 30 hektarów. Cmentarz ten posiada bogate zaplecze w postaci kaplic przedpogrzebowych, parkingów oraz innych udogodnień dla odwiedzających go mieszkańców.

Są też cmentarze, które wyróżnia urokliwe położenie – jak Cmentarz Komunalny przy ul. Panewnickiej. Został on umiejscowiony w atrakcyjnej części Katowic – naprzeciwko zabytkowej Bazyliki O.O. Franciszkanów i jest nierozerwalnie związany z jej historią. Na tym cmentarzu spoczywają franciszkanie oraz siostry służebniczki śląskie. Znajduje się też tu zbiorowa mogiła 105 powstańców, harcerek oraz harcerzy – obrońców Ojczyzny – których hitlerowcy zamordowali w okolicznych lasach we wrześniu 1939 roku.

Cmentarz parafialny, umiejscowiony między ulicami Francuską i Damrota, to tzw. „śląskie Powązki”. Powstał on w 1860 roku i spoczywają tu osoby zasłużone dla tych ziem – a między innymi Wojciech Korfanty z rodziną, Józef Rymer (jeden z przywódców III powstania śląskiego), Jerzy Ziętek oraz Kazimierz Skiba (piastujący urząd ostatniego sołtysa Katowic).

Podobną, bardzo wysoką wartość historyczno-społeczną ma dla Katowic cmentarz przy ul. Sienkiewicza. Tu został pochowany m.in. aktor Zbyszek Cybulski, Alfred Szklarski – autor książek podróżniczo-przygodowych o Tomku Wilmowskim, jak również Kazimierz Kutz – reżyser, który swoimi filmami rozsławiał historię i kulturę śląską.

Cmentarz wojskowy – inaczej garnizonowy – w Brynowie przy ul. Meteorologów został założony na terenie dawnego cmentarza jeńców wojennych z 1917 r. Pochowano tu m.in. przywódców powstań śląskich, a także aliantów, żołnierzy poległych podczas I Wojny Światowej i wielu żołnierzy o tożsamości trudnej do ustalenia.

cmentarze w Katowicach

Cmentarze w Katowicach

To tylko niektóre z katowickich nekropolii, ale każda warta jest odwiedzenia i poznania bliżej jej historii. Wymienić należy tu najciekawsze cmentarze w Katowicach:

 • Cmentarz Komunalny w dzielnicy Murcki – ul. Kołodzieja
 • Cmentarz Komunalny – Murcki – ul. Goetla
 • Cmentarz parafialny parafii św. Jana i Pawła w Dębie – ul. Bracka
 • Cmentarz parafialny parafii św. Jadwigi Śląskiej w Szopienicach – ul. Brynicy
 • Cmentarz parafialny parafii Przemienienia Pańskiego – ul. Gliwicka
 • Cmentarz parafii św. Stanisława Kostki w Giszowcu -ul. Górniczego Stanu
 • Cmentarz parafii św. Józefa Robotnika w Katowicach – ul. Józefowska
 • Cmentarz parafii św. Józefa w Załężu – ul. Księdza Pawła Pośpiecha
 • Cmentarz parafii św. Antoniego w Dąbrówce Małej – ul. Le Ronda
 • Cmentarz parafii Matki Bożej Częstochowskiej w Podlesiu Śląskim – ul. Michałowskiego
 • Cmentarz parafii Podwyższenia Krzyża Świętego i Matki Bożej Uzdrowienia Chorych – ul. Mieszka I
 • Cmentarz parafii Trójcy Przenajświętszej w dzielnicy Kostuchna – ul. Migdałowców
 • Cmentarz przy ul. Wróblewskiego – najstarsza nekropolia miasta, powstała w XVI wieku

zakłady pogrzebowe w Katowicach

Usługi pogrzebowe na katowickich cmentarzach

Mieszkańcy Katowic pogrążeni w żałobie i pragnący pochować na jednej z katowickich nekropolii swoich bliskich mogą liczyć na pomoc licznych zakładów pogrzebowych w Katowicach. Obecnie rodziny wybierają jako formę pochówku na katowickich cmentarzach kremację i pogrzeb urnowy tak samo często, jak pogrzeb tradycyjny z trumną. Najlepsze z katowickich zakładów świadczą usługi pogrzebowe w oparciu o sprawdzone wzorce i najlepszy dostępny sprzęt, pamiętając przy tym o bogatych katowickich tradycjach związanych z pogrzebem. Aby pomóc użytkownikom naszych portali funeralnych w dotarciu do sprawdzonych i merytorycznych informacji związanych z działalnością zakładów pogrzebowych z Katowic zapraszamy na strony Funer.com.pl i oczywiście serwisu UsługiPogrzebowe.com.pl.

Nie tylko przy okazji załatwiania spraw związanych z pogrzebem albo ekshumacją, czy odnowieniem praw do grobu – ale po prostu przy okazji spacerów warto nieraz oderwać się od biegu życia i zanurzyć w historię zapisaną na pomnikach nagrobnych cmentarzy w Katowicach. Wtedy to, co dziś wydaje się czasem odległe, nieważne – albo przeciwnie bardzo ważne – można zobaczyć we właściwej perspektywie. Tak samo ważne i pewne jest nie tylko każde życie, ale i jego przemijanie…