Muzyka na pogrzebie

Muzyka od zawsze odzwierciedlała nasze emocje. W najlepszy sposób opisywała to, czego nie można wyrazić słowami. Dlatego rodziny zmarłych często decydują się na oprawę muzyczną, aby to ona mogła przemówić za nich.

Muzyka na pogrzebach – czy potrzebna?

Oprawa muzyczna jest obecna na każdym etapie ceremonii pogrzebowej. Od momentu rozpoczęcia mszy świętej, w trakcie wystawienia ciała w kaplicy oraz przy samym składaniu trumny do grobu.
Muzyka w trakcie ceremonii pogrzebowej łączy wszystkich żałobników w smutku oraz oddaje hołd zmarłemu. Tak jak wspomniano na samym początku, utwory pogrzebowe pozwalają odzwierciedlić nasze emocje, a tym samym uhonorować w pewien sposób bliską nam osobę.
Najczęściej rodziny decydują się na klasyczne utworu takie jak: Ave Maria, Time To Say Goodbye – Andrea Bocelli, a czasem nawet polskie utwory jak: Do Ciebie Mamo – Violetta Villas lub Wiem, że nie wrócisz – Czesław Niemen.

Wybór instrumentów

Zakłady pogrzebowe najczęściej oferują usługi trębaczy. Muzyka tego niepozornego instrumentu idealnie podkreśla powagę sytuacji. Chociaż trąbka jest najczęściej spotykanym instrumentem w trakcie ceremonii pogrzebowej, nie można zapomnieć o tym, że oprawa muzyczna to indywidualna kwestia rodziny. Dlatego w ofercie wielu profesjonalnych zakładów pogrzebowych można wybrać harfę, flet lub instrumenty smyczkowe. Nie tylko muzyka na żywo może stanowić podniosłą oprawę muzyczną na pogrzebie. Dużo tańszą opcją jest skorzystanie z systemu nagłaśniającego, na którym może zostać odtworzona ulubiona piosenka zmarłego.

muzyka na pogrzebie

 

Jakie utwory na pogrzebie?

Dobór muzyki na pogrzeb zależy od wielu czynników. W czasie pogrzebów wyznaniowych w czasie ceremonii używa się pieśni lub melodii przewidzianych ceremoniałem. Natomiast w przypadku pogrzebów świeckich, zazwyczaj przygotowywanych i prowadzonych przez Mistrza Ceremonii, istnieje większa dowolność. Często utwory na pogrzebie nawiązują do przemijania albo też są przykładem retrospekcji życiowej.

Pieśni religijne:
Anielski orszak
Daj wieczny pokój
Stary Krzyż
Życie przemija
Ave Maria

Utwory świeckie:
A Time For Us – Nino Rota
Feelings – Albert Moris
Hallelujah – Leonard Cohen
Memory- Andrew Lloyd Webber – Barbra Streisand
My Way – Paul Anka w wyk. Franka Sinatry

Polskie utwory:
Nie Żałuję – Edyta Geppert
Zamiast – Edyta Geppert
Ta Ostatnia Niedziela – Jerzy Petersburski
Sen O Warszawie – Czesław Niemen
Lubię Wracać Tam Gdzie Byłem – Zbigniew Wodecki