Sennik – co oznacza, kiedy śnimy o śmierci?

Sny są ważnym - nieodłącznym - elementem naszego życia. Zdarza się jednak, że pojawia się w nich wątek śmierci czy inne funeralne skojarzenia. Czy powinniśmy się wtedy martwić? O czym mogą świadczyć takie sny?

Sen od zawsze pełnił istotną rolę w życiu człowieka. Pielęgnowany, wyczekiwany i ogromnie potrzebny. O higienie snu się mówi coraz więcej, bo nasza świadomość na temat zdrowia psychicznego rośnie. W przeszłości uważano, że sny są pomostem między dwoma światami, a nasze sny przedstawiają skrywane lęki i marzenia. Dla niektórych – także obecnie – sny to nie tylko projekcja naszej podświadomości, ale również proroctwo.

 

Sennik: śmierć

Śniąc o śmierci wielokrotnie, budzimy się przerażeni. Pierwszym odruchem, nim jeszcze rozbudzimy się na dobre, jest zadzwonienie do bliskiego i upewnienie się, że wszystko jest w najlepszym porządku. Takie sny napawają nas strachem i lękiem. Jednak śmierć we śnie nie oznacza nadejścia jej w prawdziwym życiu.

Śmierć jest bowiem oznaką zmian. Pokazuje nam, że przechodzimy pewną przemianę, robimy w swoim życiu miejsce na nowe. Może oznaczać zmianę pracy, podjęcie jakiejś ważnej decyzji lub zmianę naszego myślenia i postępowania. Nie powinno jednak wiązać się ją z utratą bliskiej osoby. Jeśli śnimy o śmierci kogoś, kto już odszedł na drugą stronę, może to oznaczać tęsknotę. Z kolei śmierć partnera może być oznaką ochłodzenia się relacji.

 

Sennik: trumna

Jednym z najbardziej rozpoznawalnych symboli pogrzebu jest trumna. Pojawiająca się w naszych snach ma różne znaczenie w zależności od kontekstu. Widok pustej trumny mówi nam o tym, że nasze obawy są bezpodstawne. Bycie w trumnie wskazuje na to, że w naszym życiu zaznamy trochę szczęścia, z kolei zamknięta trumna świadczy o rezygnacji z pracy lub jakiejś znajomości.

senni śmierć

Sennik: cmentarz

Chociaż cmentarz nierozerwalnie kojarzy nam się z czymś smutnym, a nawet i strasznym, to sen o cmentarzu jest symbolem szczęścia. Może oznaczać wyjście z choroby, pożegnanie się ze zmartwieniami. Cmentarz we śnie to również symbol zażegnania waśni rodzinnych.

Cmentarz we śnie symbolizuje długie, spokojne i szczęśliwe życie. Nekropolia w naszych sennych widzeniach to symbol wyłącznie pozytywnych zmian i samych szczęśliwości. Pokazuje on, że będziemy żyć w zdrowiu, pomyślności oraz bez większych trosk.

Jak podają senniki, znicz we śnie symbolizuje podwyżkę oraz finansowe docenienie naszych starań na tle zawodowym. Z kolei przyniesienie kwiatów na cmentarz świadczy o rozwiązaniu na dobre pewnych problemów. Nekropolia we śnie może objawić się jako żydowski cmentarz, co oznacza, że sprawa w naszej decyzji została już podjęta. Opuszczony cmentarz, podobnie jak znicz, świadczy o przypływie gotówki, a cmentarz wojskowy zapewnia nas o tym, że nasza podjęta inicjatywa zostanie doceniona.

 

Sennik: pogrzeb

Sen o pogrzebie podobnie jak o śmierci i cmentarzu to symbol szczęścia i pozytywnych zmian. Wyjątkiem jest sytuacja, kiedy nie jesteśmy uczestnikiem pogrzebu, a widzimy go z daleka. Taki sen sugeruje, abyśmy przyjrzeli się ludziom z naszego otoczenia, gdyż ktoś może nam źle życzyć.

sennik cmentarz

Sennik: morderstwo

Morderstwo we śnie nie oznacza niebezpieczeństwa i zwiastującego końca. Jest to bowiem symbol pewnej niezgodności z naszą osobowością. Może on informować o tym, że za bardzo skrywamy pewne cechy lub nie wykorzystujemy naszego potencjału. Morderstwo dziecka oznacza, że stajemy się dojrzali, zaczynamy stąpać twardo po ziemi, tym samym przestajemy cieszyć się z małych rzeczy.

Osoby skrzywdzone przez świat, introwertycy i ludzie z depresją mogą często śnić o mordowaniu ludzi. Sen ten pokazuje, że nie radzimy sobie z naszymi traumami i potrzebujemy pomocy.

Mordowanie zwierząt pokazuje, że wyżywamy się na słabszych istotach oraz nasze problemy uczuciowe. Zabicie psa dodatkowo oznacza koniec pewnej relacji. Sennik arabski informuje śniącego o tym, że popełnienie morderstwa na kimś obcym może oznaczać równie naszą bezmyślność w interesach i narastającą nienawiść do kogoś w naszym życiu. Z kolei zamordowanie przyjaciela oznacza, że nie okazujemy bliskim szacunku.

Sen o morderstwie lub byciu mordowanym znaczy jednoznacznie o tym, że nie radzimy sobie z pewnymi problemami, a nasze frustracje przenosimy na innych. Tym samym zatracamy nasze wartości, a zaczynają dominować te negatywne.

Sny często makabryczne i przerażające symbolizują zmianę. Bardzo często pokazują one zmianę na dobre, jak osiągnięcie sukcesu, pogodzenie się i podwyżki. Często jednak odnosi się do naszych relacji z drugim człowiekiem. Sen może oznaczać więc tęsknotę za kimś, kto już dawno odszedł lub w przypadku osób żyjących nasze mało klarowne uczucia względem drugiego człowieka. Nie warto więc brać naszych sennych koszmarów zbyt dosłownie. Śmierć we śnie jest bowiem tylko informacją o naszych przeżywanych na jawie emocjach.