Współczesne udogodnienia cmentarne

Prawdopodobnie niejednemu z nas udało się zauważyć nowe udogodnienia dostępne na polskich cmentarzach. Nekropolie, idąc z duchem czasu, pozwalają odwiedzającym nie tylko szybciej znajdować groby, ale również uzyskać unikatowy wgląd w życie zmarłego.

Dzisiaj przyjrzymy się kilku innowacyjnym rozwiązaniom i postaramy się zrozumieć, jaki mają wpływ na dzisiejsze trendy funeralne.

Zniczodzielnia

Jednym z ciekawszych i bardziej praktycznych rozwiązań jest tak zwana zniczodzielnia lub biblioteka zniczy. Na niektórych cmentarzach możemy już znaleźć specjalnie oznaczone półki, na które należy odkładać używane, ale wciąż całe, szklane i plastikowe znicze. Ideą zniczodzielni jest ich recykling – powstała, aby ograniczyć produkcję ozdób oraz umożliwić mniej zamożnym odwiedzającym zapalenie zniczy na grobie bliskiego. Zasada działania zniczodzielni jest równie prosta: odkładamy niepotrzebny, ale wciąż nadający się do użytku znicz, a kolejna osoba może z niego skorzystać. Coraz częściej pojawiają się również komunikaty promujące ograniczenie kupowania zniczy. W ten sposób przyczyniamy się do zmniejszenia zaśmiecenia polskich cmentarzy.

Pogrzeby online

Największa popularność pogrzebów online przypada na okres pandemii koronawirusa, ale wydaje się, że taka usługa na stałe zagościła w ofercie wielu zakładów pogrzebowych. Podczas ceremonii ostatniego pożegnania prowadzi się transmisję, którą na bieżąco można oglądać na różnych urządzeniach. To doskonałe rozwiązanie zwłaszcza dla tych, którzy nie mogą pojawić się na pogrzebie ze względów zdrowotnych, lub mieszkają poza granicami kraju. Poza usługą tak zwanego stremowania ceremonii istnieje również możliwość nagrania pożegnania i odtworzenia jego przebiegu w dowolnym momencie.

Współczesne udogodnienia cmentarne

Kody QR

Kolejną innowacją jest umieszczanie kodów QR na nagrobkach. Kod QR, z języka angielskiego „Quick Response”, czyli „szybka/natychmiastowa reakcja”, to dwuwymiarowy kod, dzięki któremu możemy przejść do strony internetowej lub aplikacji. Wiele polskich firm oferuje produkcję oraz estetyczne umieszczenie takiego kodu na płycie nagrobkowej. Po zeskanowaniu kodu na naszym telefonie może pojawić się filmik ze zmarłym, jego zdjęcie lub strona internetowa poświęcona jego życiu. To unikatowa pamiątka, która przechowuje wspomnienia o ukochanym bliskim oraz pozwala na „zapoznanie” nawet po śmierci.

Grobonet

Jeżeli kiedykolwiek mieliście problem ze zlokalizowaniem grobu, z pewnością ucieszy was Grobonet, czyli ogólnopolski system wyszukujący osoby pochowane. Wyszukiwarka jest połączona z bazą ponad 2500 nekropolii w Polsce, i jest na bieżąco aktualizowana. Aby wyszukać grób, należy wpisać imię, nazwisko, województwo i miasto, w jakim została pochowana dana osoba.

Trendy funeralne

Rozwój technologii nie omija nawet branży funeralnej. Nowoczesne rozwiązania znajdują zastosowanie również na polskich cmentarzach. Dzięki nim możemy lepiej zadbać o środowisko, ograniczając zaśmiecenie cmentarzy, ale również zyskać niepowtarzalną możliwość personalizowania nagrobków, przez co odwiedziny zyskują bardziej personalny wymiar.