Dobroczynny wpływ roślin zielonych na przeżywanie procesu żałoby

Dobrze znany jest dobroczynny wpływ roślin na życie człowieka, w różnych momentach życia. Także w czasie żałoby obecność roślin może być pomocna. Jak? Warto przeczytać!

Strata bliskiej osoby może być jednym z najbardziej bolesnych doświadczeń w życiu. Żałoba to naturalna, istotna część procesu gojenia ran duszy, jednak nie oznacza to, że jest to proces bezbolesny. Co więcej: żałoba potrafi być bardzo trudna do zniesienia.
Dlatego tak ważne jest, aby dbać o siebie w tym czasie i znajdować zdrowe sposoby radzenia sobie z emocjami. Jednym z potencjalnych sposobów na radzenie sobie z żałobą może być podjęcie się opieki nad roślinami doniczkowymi w swoim domu.

Korzyści z obecności roślin zielonych

Rośliny doniczkowe są znane ze kojących efektów swojej obecności, co może być szczególnie korzystne dla tych, którzy niedawno stracili bliską osobę. Badania wykazały, że rośliny doniczkowe mogą redukować stres i niepokój, które są powszechnymi uczuciami podczas żałoby. Mogą także poprawić jakość powietrza w domu i pomóc w doświadczeniu większej relaksacji. Oprócz korzyści typowo fizycznych, rośliny doniczkowe mogą także dostarczyć wsparcia emocjonalnego, pomagając w ponownym nawiązaniu kontaktu z naturą oraz przywołując pamięć o bliskim zmarłym, zwłaszcza jeśli i jemu były bliskie rośliny zielone. Rośliny w trakcie obserwacji różnych faz ich życia, pełnią rolę swoistego przypomnienia, że życie trwa nadal, mimo straty.

Dbanie o roślinę: regularne podlewanie, zapewnianie jej odpowiedniej ilości światła słonecznego – może zaowocować poczuciem pewnego celu w życiu oraz pewnego porządku w czasie, który w innym przypadku byłby chaotyczny. To pomaga oderwać choć trochę myśli od tego, co trudne i pozwala skoncentrować się na czymś pozytywnym w trudnych chwilach.

sukulenty w procesie żałoby

Rodzaje roślin doniczkowych, które mogą pomóc w żałobie

Istnieje wiele rodzajów roślin doniczkowych, które sprawdzają się właściwie zawsze, nie tylko w czasie żałoby. Są to głównie rośliny, odznaczające się trwałością, względem których nie trzeba mieć dużego zasobu wiedzy na temat pielęgnacji roślin.

Oto kilka propozycji:

Sukulenty – wymagają minimalnej konserwacji, są dość odporne np. na brak wody. Z tego względu są chętnie wybierane przez osoby zapracowane, które bywają rzadko w domu.

dobroczynny wpływ roślin na człowieka

Drzewko bonsai – symbolizuje równowagę i harmonię. Jego charakterystyczny kształt miniaturowego drzewa budzi skojarzenie ze stałością i stabilnością. Obserwacja tej rośliny również może stanowić źródło pocieszenia.

skrzydłokwiat

Lilia pokoju (skrzydłokwiat) lub filodendron sercowaty – wprowadzają poczucie spokoju w trudnych chwilach.

filodendron sercowaty

Aloe Vera (aloes) – pomaga oczyścić powietrze i znany jest z łagodzenia niepokoju.

Więc jeśli borykasz się z żałobą, nie wahaj się wprowadzić do swojego domu jakiejś rośliny. Nie tylko będzie harmonijnym elementem scenografii, ale także może przynieść Ci ona tak cenne pocieszenie w trudnych chwilach.

aloe vera