Jakie kwiaty na pogrzebie?

Kwiaty towarzyszą nam przez całe życie – także w jego najważniejszych momentach, aby podkreślić doniosłość chwili. Wiązanki z gratulacjami, bukiety na imieniny i urodziny – każda okazja jest dobra, aby wykorzystać piękno kwiatów do wyrażenia tego, co wymyka się słowom. Tak samo dzieje się, gdy kwiaty pojawiają się na pogrzebie.

Mowa kwiatów

Kwiaty są nie tylko jednym z najważniejszych elementów scenografii, również tej funeralnej. W odniesieniu do nich używa się przecież określenia „mowa kwiatów”, a to oznacza, że są one rodzajem specyficznego „języka” – kodu kulturowego – za pomocą którego można wyrazić uczucia czy emocje. W różnych kulturach różnym gatunkom kwiatów zwykło przypisywać się różne komunikaty, ale są i takie kwiaty, które są najchętniej wybierane przez uczestników uroczystości żałobnych, jako te, które symbolizują miłość, pamięć, smutek, czystość, tęsknotę oraz współczucie. Wśród nich można wymienić choćby róże, kalie, gerbery, chryzantemy, lilie, mieczyki czy goździki.

Niezależnie jednak, z czego składać się będzie dana kompozycja kwiatowa, w przypadku uroczystości żałobnych stosowana jest zasada doboru kolorów stonowanych. Używane są głównie takie, jak biel, écru, jasny róż lub odcienie kremowe. Pojawia się również nieraz fiolet. Dzięki temu kwiaty pełnią wtedy rolę elementu scenograficznego kojącego wzrok oraz psychikę.

kwiaty na pogrzeb

Wiązanka, bukiet, wieniec – co wybrać?

Wybór formy kwiatowej uzależniony jest od wielu czynników – począwszy od stopnia zażyłości ze Zmarłym aż po kwestie finansowe. Tym bardziej, że koszt wieńców zazwyczaj kształtuje się na poziomie od 200 do nawet 1000 złotych, stanowi więc niebagatelny wydatek. Wiązanki z reguły kosztują od 50 do 200 złotych. Wszystko zależy od użytych kwiatów oraz od złożoności materiałów, wykorzystanych do stworzenia danej kompozycji – w tym od wstążek, szarf oraz innych elementów zdobniczych. W tej kwestii panuje dowolność oraz wolność. Innymi słowy – każdy ma prawo zamówić takie kwiaty na pogrzeb, jakie uważa za stosowne.

Kwiaty żywe czy sztuczne?

Zdarzają się osoby, dla których decyzja – czy w kompozycji kwiatowej na pogrzeb zastosować  kwiaty żywe czy sztuczne – jest naprawdę bardzo trudna. Tym trudniejsza, że niektórzy mówią z przekąsem, że sztuczne kwiaty oznaczają sztuczne uczucia. Jednak nie można tak postawić sprawy. Kwiaty żywe sprawdzą się idealnie w miesiącach letnich oraz wtedy, kiedy można się spodziewać dodatniej temperatury. Natomiast kompozycje z kwiatów sztucznych mogą być dobrym rozwiązaniem dla uroczystości żałobnych w miesiącach zimowych, kiedy to niskie – a nawet ujemne – temperatury mogą mieć znaczący wpływ na żywotność, a przez to na estetykę dekoracji kwiatowej.