Zakłady pogrzebowe w Warszawie

Wybór zakładu pogrzebowego - zwłaszcza w Warszawie - to dla wielu osób nie lada wyzwanie. Czym się kierować dokonując takiego wyboru? Gdzie kończy się informacja, a zaczynają działania reklamowe? Na co należy zwracać uwagę? Na te i inne pytania odpowiada poniższy artykuł.

Jeden z ogólnopolskich serwisów internetowych opublikował informację, że w wyborze zakładu pogrzebowego kluczowa jest jego bliskość od miejsca naszego zamieszkania lub też cmentarza, na którym będzie dokonywany pochówek. Wraz z całą Redakcją rozumiemy,  że jest to zbyt daleko idące uproszczenie, zastosowane przez osoby nie znające realiów branży, związane – być może – ze staraniem się za wszelką cenę o zdobycie jakiegokolwiek contentu.  Trudno bowiem przypuszczać, że Rodzina Osoby Zmarłej po śmierci ich Bliskiego będzie szukać firmy pogrzebowej na drugim końcu Polski. Oczywiście, rodziny są różne i znane są nam przypadki wyboru firmy pogrzebowej z innego województwa np. ze względu na posiadane przez daną firmę nowoczesne karawany pogrzebowe. Posługując się przykładem Warszawy widzimy, że w okolicy jednego cmentarza często znajduje się kilkanaście zakładów lub domów pogrzebowych. Zatem teoria o wyborze zakładu pogrzebowego ze względu na jego lokalizację nie wytrzymuje konfrontacji nie tylko z warszawską rzeczywistością.

Ceny pogrzebu: czy istnieje przykładowy pogrzeb? 

Osoby pragnące zorganizować pogrzeb w Stolicy, często szukają informacji związanych z ceną pogrzebów. Analizują ceny przykładowych pogrzebów coraz częściej publikowanych na stronach internetowych warszawskich zakładów pogrzebowych. Strategia ta wydaje się być logiczna, ale tylko z pozoru. Czy istnieje coś takiego jak przykładowy pogrzeb ? Każdy pogrzeb będzie inny i zależny od wyboru konkretnego rozwiązania czy akcesoriów. Porównywanie cenników przy założeniu, że są one uczciwe, jest i tak w większości przypadków bezcelowe.

Cenniki przygotowane są na różne sposoby i dają tylko złudzenie, że mamy modelową sytuację poglądową. Gdy podczas rozmowy w biurze poprosimy o rabat dzięki któremu zmieścimy się w założonym budżecie, który przy okazji uzasadnimy konkretnymi racjami we wcześniejszej uczciwej rozmowie jest duża szansa, że go otrzymamy – więc ceny ulegną zmianie. Statystyczny mieszkaniec Warszawy pogrzeby organizuje dość rzadko i z reguły w dużych odstępach czasu. Jeśli nie jest w jakikolwiek sposób związany z branżą –  naturalnym jest, że nie orientuje się w kwotach usług pogrzebowych, akcesoriów a także nie wie, jak sprawdzić ich jakość. Wszystko powinno opierać się więc na zaufaniu do zakładu pogrzebowego, który dba o swoją renomę.

usługi pogrzebowe warszawa

Usługi pogrzebowe w Warszawie – cennik

Osoby dzwoniące po firmach i pytające o orientacyjne ceny pogrzebów często padają ofiarami oszustw. Wybierając oferty typu „pogrzeb za 1800 zł ” czasem zostajemy zmanipulowani, gdy już w biurze wychodzi na jaw, że jest to koszt samej obsługi, do której w kolejnych etapach dodawane są kolejne koszty np. cena trumny. Część spośród warszawskich przedsiębiorców pogrzebowych zamieszcza na swoich stronach ceny gotowych rozwiązań pod konkretną formę pochówku. Nie negujemy takich działań, bo pewnie zakłady pogrzebowe są w stanie dzięki temu pozyskać osobę poszukującą tego typu informacji. Jest to raczej forma reklamy niż zobowiązanie – i tak powinno być to traktowane przez rodzinę. Ilość zmiennych wpływających na cenę pogrzebu jest tak duża i nie zawsze zależna od rodziny, że mówimy tu bardziej o przykładach niż sztywnych pakietach cenowych.

Zakład pogrzebowy Warszawa – opinie

Według Redakcji w pierwszej kolejności należy sugerować się możliwościami firmy, jej doświadczeniem i posiadanymi opiniami z jak najdłuższego okresu czasu. Ze względu na olbrzymią ilość zakładów pogrzebowych w każdej z warszawskich dzielnic zapewniamy, że ceny w większości firm są do siebie zbliżone. Czasem zdarzają się w branży pogrzebowej – jak w każdej innej – firmy nieprofesjonalne lub wręcz nieuczciwe. Wybierając tę najtańszą, która pewnie niczym innym niż ceną konkurować nie może, ryzykujemy dodatkowym stresem podczas pogrzebu ukochanej osoby. Bardzo ważny jest spokój i pewność, że wszystko odbędzie się należycie. Zdarzają się, niestety także w Warszawie, praktyki zmuszania rodzin do uregulowania na kilka godzin przed ceremonią wyimaginowanych dodatkowych kosztów. Ważne jest też, aby nie najeść się wstydu przed innymi uczestnikami pogrzebu, często najbliższą rodziną.

zakłady pogrzebowe warszawa

Jak wybrać zakład pogrzebowy w Warszawie?

Jeśli zgon nastąpił w szpitalu, sugerujemy wybór przynajmniej dwóch najbardziej odpowiadających nam ofert i – jeśli to możliwe – udanie się na rozmowę do biura zakładu pogrzebowego, a następnie wybór tej oferty, która wydaje się nam ciekawsza. Wygodniej, oczywiście, będzie jeśli przedmiotem wyboru stają się firmy z naszej dzielnicy, ale nie jest to jak już wspomnieliśmy warunek konieczny. Często poczujemy podczas samej rozmowy, że to jest ta firma, która przeprowadzi pogrzeb bliskiej naszemu sercu osoby.

Jeśli nie mamy czasu, przejrzyjmy przynajmniej strony zakładów pogrzebowych, zwracając uwagę na zdjęcia z pogrzebów, szczegóły zaplecza technicznego i karawanów oraz opinie. Sprawdźmy też czy podany jest NIP firmy, gdyż na rynku istnieje, niestety, nawet w tej branży tzw. szara strefa. Wszelkie próby spotkań w  celu organizacji pogrzebu w miejscu innym niż biuro zakładu lub domu pogrzebowego powinny wzbudzić naszą ostrożność. Nie polecamy też korzystania z usług firm pośredniczących, co ogranicza nam możliwość wyboru do zera i z reguły ma negatywny wpływ na całościowy koszt usługi. Stwierdzenie, że nie ma nic za darmo znajduje swoje zastosowanie także tutaj.

Ze względu na 13-letnią znajomość branży pogrzebowej w kraju, przygotowaliśmy dla Rodzin na prowadzonych przez nas serwisach tematycznych, strony dające możliwość wyboru przynajmniej dwóch polecanych zakładów pogrzebowych z każdej dzielnicy Warszawy. Szczegółowe opisy firm, moderowane opinie na temat przeprowadzanych pogrzebów i dokładne informacje znajdą Państwo w portalu branżowym Funer oraz w serwisie UslugiPogrzebowe.com.pl.