Kondolencje SMS. Czy wypada?

Ważnym gestem, który pogrążonym w smutku dodaje otuchy są kondolencje. Składamy je osobiście, czasem telefonicznie albo listownie. Czy jednak wypada je złożyć poprzez SMS?

Śmierć bliskiej osoby jest ciężkim doświadczeniem dla każdego człowieka – i o tym należy pamiętać. Oczywiście każdy, komu zależy na osobie, która znalazła się w żałobie, chciałby być z nią w tym momencie, jednak nie zawsze jest to możliwe. Ważnym gestem, który pogrążonym w smutku dodaje otuchy i sprawia, że bliska nam osoba widzi, że o niej pamiętamy i łączymy się z nią w bólu, są kondolencje. Składamy je osobiście, czasem telefonicznie albo listownie. Czy jednak wypada je złożyć poprzez SMS?

Kondolencje wysłane SMS: tak, czy nie?

Odpowiedź nie jest jednoznaczna. Dla niektórych jest to szczyt ignorancji i małoduszności, która świadczy o braku szacunku i beztroskiego podejścia do sprawy. Dla innych zrozumiałym jest, że dalsza rodzina czy znajomi nie chcą przeszkadzać w takich chwilach ciągłymi telefonami, dlatego decydują się na wiadomość tekstową. Tak naprawdę wiele zależy od indywidualnego podejścia. Rozważając więc opcję wysłania kondolencji przez SMS trzeba przede wszystkim wziąć pod uwagę charakter naszych relacji z osobą, której wyrazy współczucia chcemy złożyć.

Jeśli jest nam ona bliska, to wypada kondolencje złożyć osobiście. Jeżeli nie mamy takiej możliwości, np. ze względu na odległość jaka nas dzieli, wówczas lepszym rozwiązaniem jest rozmowa telefoniczna. Podobnie jest, kiedy znamy daną osobę na tyle, aby wiedzieć, że nie byłaby zadowolona dostając kondolencje w takiej formie. Jeśli intuicja podpowiada nam, że z jakiegoś powodu nie wypada pisać SMS z wyrazami współczucia i zapewnieniem o bliskości, zdecydujmy się na telefon. Jeśli dana osoba nie odbierze – trudno, trzeba uszanować jej wolę i nie dzwonić raz za razem.

Kondolencje SMS. Czy wypada?

Kiedy zdecydować się na SMS?

SMS z kondolencjami możemy wysłać wtedy, gdy nie mamy możliwości zrobienia tego osobiście, a telefoniczna rozmowa nie może dojść do skutku. Możemy ewentualnie zdecydować się na niego, jeśli osoba pogrążona w żałobie jest dla nas daleką rodziną lub znajomym, którego chcemy wesprzeć, ale wolimy jej nie przeszkadzać, ponieważ każdy z nas zdaje sobie sprawę, że takie chwile spędza się w otoczeniu Najbliższych i pragnie się w tym czasie ograniczyć czynniki zewnętrzne. SMS nie jest więc niczym niestosownym, jeśli weźmiemy pod uwagę chociażby tych kilka kwestii, o których wcześniej wspomnieliśmy.

Bardzo istotna jest jednak jego treść, która musi być dostosowana do relacji. W przypadku osób nam bliskich, treść powinna być adekwatna do sytuacji, ale nie musimy być oficjalni. Najważniejsze, aby okazać jej nasze wsparcie. Inaczej jest natomiast, jeśli chodzi o kogoś z dalszego kręgu rodziny i znajomych – wtedy SMS musi mieć charakter formalny i oficjalny. W obu powyższych przypadkach należy dodatkowo pamiętać, aby nie kopiować bezmyślnie treści znalezionej w Internecie, która zapewne mogłaby urazić odbiorcę, jeśli wyszłoby na jaw, skąd ona pochodzi – i że nie zadaliśmy sobie trudu napisania czegoś od serca. SMS z kondolencjami koniecznie należy więc spersonalizować, dostosowując go do sytuacji konkretnej osoby, a także uważać na dobór słów.

Do kogo pod żadnym pozorem nie wypada wysyłać takich kondolencji?

Przede wszystkim do osób starszych. Zostały one wychowane w innych czasach i nie ma się temu co dziwić. Młodzi ludzie mają inne podejście do pewnych spraw związanych z relacjami społecznymi, dlatego musimy być uważni w tych kwestiach. Jest to znak czasów, w których przyszło im oraz nam żyć. Warto pamiętać, że dla osób starszych istnieją pewne obostrzenia, których my często nie dostrzegamy. Seniorzy zostali tak nauczeni, że kondolencje składa się osobiście lub – ostatecznie – wysyła pocztą. SMS uważać mogą za wyraz lekceważenia. Trzeba to uszanować i zapamiętać, że w tym przypadku wysłanie SMS z kondolencjami nie zostanie dobrze odebrane.