Pogrzeb to uroczystość trudna, wzbudzająca duże emocje zarówno wśród najbliższej, jak i dalszej rodziny. To także wydarzenie, podczas którego należy zadbać o dochowanie odpowiednich konwenansów. Co warto wiedzieć na temat zasad savoir-vivre na pogrzebie?
Powiadomienie o pogrzebie – jak poinformować o uroczystości?
Gdy umiera bliska osoba, za której pogrzeb jesteśmy odpowiedzialni, wówczas konieczne jest powiadomienie o nim rodziny i znajomych. W jaki sposób można to zrobić?
Dzisiaj najczęściej są to powiadomienia telefoniczne. Dodatkowo, stosuje się także klepsydry oraz nekrologi w prasie, w których umieszcza się informacje o zmarłym oraz dacie pochówku.
Warto pamiętać, że wiadomość w mediach społecznościowych, SMS czy e-mail są traktowane jako faux-pas.
Kondolencje – co powiedzieć bliskim zmarłego?
Składanie kondolencji jest jednym z ważnych elementów savoir-vivre na pogrzebie, który wywołuje także wiele trudności.
Kondolencje dla rodziny zmarłego powinny być krótkie i zwięzłe. Najprostszym sposobem ich wyrażenia jest powiedzenie „moje kondolencje”. Powinien towarzyszyć im uścisk dłoni – lepiej unikać przytulania, gdy nie jest się bliską rodziną.
Podczas składania kondolencji nie należy pytać członków rodziny o ich samopoczucie, szczegóły śmierci zmarłej osoby.
Brak możliwości uczestnictwa w pogrzebie – czy powiadamiać rodzinę zmarłego?
W przypadku, gdy nie możemy uczestniczyć w pogrzebie albo zmarły jest dalszą rodziną, z którą nie utrzymujemy kontaktów, wówczas pojawia się wątpliwość, czy powiadamiać o braku swojego uczestnictwa.
Generalnie, gdy zmarły był nam bliską osobą, jest to wskazane. Najlepiej zrobić to telefonicznie. Kondolencje bliskim zmarłego powinniśmy jednak przesłać wtedy listownie. Specjaliści od savoir-vivre wskazują, że przekazywanie ich telefonicznie nie jest w dobrym tonie.
Strój na pogrzebie – dozwolona tylko czerń?
Ubrania przeznaczone na uroczystość ostatniego pożegnania powinny być eleganckie, skromne i stonowane. Najczęściej strój na pogrzebie kojarzy się z czernią, lecz warto wskazać, że nie jest to kolor obowiązkowy. Zamiast niego można wybrać także inne ciemne kolory, na przykład granatowy, grafitowy. Niedopuszczalne są barwy krzykliwe.
Panowie na pogrzeb powinni założyć garnitur wraz z ciemnym krawatem. Koszula powinna być biała, lecz można także wybrać taką w odcieniach błękitu albo jasnej szarości.
Z kolei u pań rekomendowany strój na pogrzebie to garsonka – kostium z spodniami albo spódnicą, sukienka z marynarką. Należy wybierać ubrania, które nie odsłaniają ramion i nie mają zbyt dużego dekoltu. Sukienki i spódnice powinny mieć długość co najmniej do kolana. Panie mogą także założyć nakrycie głowy.
Kwiaty na pogrzeb – czy są konieczne?
Wieńce pogrzebowe powinny składać osoby najbliższe zmarłemu albo oficjalne delegacje. Pozostałe osoby nie muszą przynosić bukietów lub mogą ograniczyć się do pojedynczych kwiatów lub małych wiązanek, na przykład z lilii, goździków, gerber czy róży.
Warto także pamiętać o tym, że kwiaty składa się na lub przy trumnie – nie są one wręczane rodzinie zmarłego.