Jakie dokumenty należy dostarczyć, aby zorganizować pogrzeb?

Nawet w tak trudnej sytuacji, jaką jest strata bliskiej osoby, musimy pamiętać o załatwieniu wszelkich formalności. Będą one dotyczyć nie tylko aktu zgonu, potrzebnego do wykonania dalszych działań pogrzebowych, ale również wszelkich spraw związanych z miejscem pochówku oraz uzyskaniem zasiłku.

Oto lista najważniejszych dokumentów, jakie musimy dostarczyć, aby zorganizować pogrzeb.

Karta i akt zgonu

W sytuacji gdy człowiek umiera w domu, konieczne będzie wezwanie karetki i poproszenie o przyjazd lekarza (będzie to lekarz rodziny lub lekarz pogotowia). To właśnie on wypisuje tak zwaną kartę zgonu, niezbędną do wystawienia aktu zgonu. W przypadku śmierci w szpitalu kartę wypełni lekarz, który zajmował się chorym. Z kartą udajemy się do Urzędu Stanu Cywilnego, aby uzyskać akt zgonu.

Zadaniem tego dokumentu jest rejestracja zgonu, bez której nie zorganizujemy pogrzebu, ani nie otrzymamy zasiłku. Warto pamiętać, że do Urzędu Stanu Cywilnego musimy udać w ciągu 3 dni od daty śmierci, koniecznie zabierając ze sobą dowód osobisty zmarłego lub jego paszport (jeżeli zmarły był cudzoziemcem). Aby wystawić akt zgonu, musimy również przedstawić dowód tożsamości osoby, która go odbiera. W tym miejscu urzędnik unieważni dowód osobisty zmarłego, odcinając róg dokumentu. W żadnym wypadku nie wolno nam go wyrzucić, ponieważ przyda się w załatwianiu dalszych formalności.

Organizacja pogrzebu

Poza kartą i aktem zgonu do zakładu pogrzebowego należy zabrać dokument potwierdzający ubezpieczenie zmarłego oraz jego (nieważny już) dowód osobisty. Innym dokumentem będzie zaświadczenie o zatrudnieniu, jeżeli zmarły był czynny zawodowo – w takiej sytuacji zaświadczenie wystawia pracodawca. Jeżeli zmarły nie pracował, to warto zabrać ze sobą legitymację emeryta albo rencisty. Do sprawnej organizacji pogrzebu może być również konieczne przedstawienie dokumentów potwierdzających pokrewieństwo pomiędzy zmarłym a organizatorem pogrzebu.

Jakie dokumenty należy dostarczyć

Zasiłek pogrzebowy

Warto pamiętać, że wniosek o zasiłek pogrzebowy powinna złożyć ta osoba, która poniosła koszty pogrzebu, a wzór wniosku można znaleźć na stronie internetowej Urzędu Stanu Cywilnego. Aby móc się o niego ubiegać, konieczne będzie dostarczenie również:

  • skróconego odpisu aktu zgonu
  • wszelkich faktur dotyczących poniesionych kosztów
  • dokumentów potwierdzających powinowactwo ze zmarłym, takich jak dowód osobisty lub skrócony odpis danego aktu cywilnego (np. małżeństwa).

Należy również pamiętać, że prawo do zasiłku pogrzebowego wygasa po 12 miesiącach od daty śmierci.

Zakład pogrzebowy

Pomimo stałych dokumentów wymaganych przy organizacji pogrzebu należy pamiętać, że wymogi formalne mogą się różnić w zależności od miejsca oraz okoliczności śmierci. Pamiętajmy również, że nie musimy zostać z tym sami, bez jakiegokolwiek wsparcia. Wiele zakładów pogrzebowych oferuje pomoc w przygotowaniu wszelkich formalności. W sytuacji śmierci ukochanej osoby doświadczenie personelu może się zatem okazać zbawienne i zdecydowanie warto z niego skorzystać.